Rozliczenie PIT i CIT – obowiązki, o których należy pamiętać

1 miesiąc temu

Zbliżający się okres rozliczeń podatkowych, to czas, w którym zarówno przedsiębiorcy jak również podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, muszą dopełnić szeregu obowiązków związanych z rozliczeniami PIT i CIT. Prawidłowe rozliczenie podatku jest nie tylko obowiązkiem wobec fiskusa, ale również sposobem na uniknięcie konsekwencji i sankcji związanych z niedopatrzeniami czy błędami w prowadzonej ewidencji. Tym bardziej więc nadchodzące tygodnie stają się okresem weryfikacji prowadzonej księgowości, zebranej dokumentacji i zaliczkowego rozliczenia podatku. Całość jest procesem zmierzającym ku złożeniu corocznych zeznań podatkowych.

Terminy rocznych rozliczeń podatkowych

W przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych, a więc w szczególności spółek kapitałowych, fundacji i stowarzyszeń, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, na 31 marca 2025 r. przypada termin złożenia deklaracji rocznych CIT z załącznikami. Jest to również termin zbieżny z obowiązkiem sporządzenia sprawozdania finansowego za ubiegły rok. Miesiąc później, bo 30 kwietnia 2025 roku, osoby fizyczne, w tym prowadzące działalność gospodarczą indywidualnie i w formie spółek osobowych, składają swoje rozliczenia roczne. Zarówno w przypadku podatku dochodowego PIT jak i CIT, powyżej wskazane daty są również terminami dokonania ewentualnej dopłaty podatku oraz uregulowania innych zobowiązań związanych z rocznym rozliczeniem podatkowym.

O czym pamiętać przygotowując roczne rozliczenie podatkowe

Podatek minimalny CIT

Składając zeznanie roczne za 2024 rok, po raz pierwszy pojawia się obowiązek rozliczenia i zapłaty podatku minimalnego. Dotyczy on zarówno tych podmiotów, które odnotowują straty, ale także tych wykazujących zysk, który jednak nie spełnia kryterium rentowności. Podatek wynosi co do zasady 10% podstawy opodatkowania, jednak ustawodawca przewidział szereg wyłączeń z obowiązku jego kalkulacji.

Zwolnienia z podatku minimalnego obejmują m.in.:

  • podmioty rozpoczynające działalność – w roku rozpoczęcia działalności i w kolejnych dwóch latach podatkowych,
  • przedsiębiorstwa finansowe,
  • podatników o prostej strukturze właścicielskiej,
  • małych podatników CIT.

Podatku minimalnego nie zapłacą również podatnicy postawieni w stan upadłości, likwidacji lub objęci restrukturyzacją.

Rozliczenie podatku z tytułu podziału zysku

Podatnicy podatku CIT, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, czyli popularnym CIT estońskim, w zeznaniu rocznym CIT-8E za 2024 rok wskazują nie tylko wysokość uregulowanego podatku z tytułu m.in. ukrytych zysków, ale również ryczałt z tytułu dokonanego w ubiegłym roku podziału zysku. W przypadku podjęcia decyzji o wypłacie dywidendy czy zaliczki, termin płatności podatku pokrywa się bowiem z terminem złożenia zeznania rocznego CIT.

Rozliczenie podatku z kapitałów pieniężnych

Podatnicy podatku dochodowego PIT, prowadzący działalność gospodarczą, ale też wspólnicy spółek kapitałowych, bardzo często zapominają, iż nie tylko prowadzenie działalności generuje obowiązek podatkowy. Oczywiście istnieje konieczność rozliczenia pozostałych przychodów (często w jednym rozliczeniu rocznym) – z umów o pracę, powołania czy umów cywilnoprawnych, ale z drugiej strony, wśród czynności obligujących do złożenia rozliczenia podatkowego, znajdują się również transakcje związane z tzw. kapitałami pieniężnymi.

O złożeniu deklaracji PIT-38 pamiętać powinni więc ci podatnicy, którzy w 2024 roku m.in. zbyli udziały czy akcje, dokonali obrotu kryptowalutami, czy też dokonali transakcji wniesienia aportu w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W przypadku działań związanych kapitałami powstaje obowiązek zapłaty podatku w wysokości 19%, a termin jego płatności przypada – tak jak w przypadku pozostałych zeznań rocznych osób fizycznych – na 30.04.2025 roku.

Danina solidarnościowa

Z prawidłowym rozliczeniem podatku dochodowego wiąże się dodatkowa danina stanowiąca niejednokrotnie istotne obciążenie dla osób fizycznych. Danina solidarnościowa, której termin płatności przypada na 30.04.2025 roku, jest specyficzną formą obciążenia podatkowego – potocznie określaną „trzecim progiem podatkowym”.

Podstawą opodatkowania jest nadwyżka sumy dochodów ponad 1 mln złotych. Do podstawy kalkulacji wlicza się przychody m.in. ze stosunku pracy, działalności gospodarczej opodatkowanej skalą i podatkiem liniowym, ze zbycia papierów wartościowych, z innych zysków kapitałowych, czy z działów specjalnych produkcji rolnej. Od obliczonej podstawy należy odprowadzić 4% daninę, która wspiera Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Podsumowanie

Prowadząc działalność gospodarczą, przy tak szerokim zakresie obowiązków sprawozdawczych oraz w zmiennym otoczeniu podatkowym, kluczowym wyzwaniem staje się prawidłowa identyfikacja ciążących na podatniku obowiązków. Sporządzając roczne rozliczenia warto mieć na uwadze jednak nie tylko obowiązki podatkowe, ale również możliwości, jakimi są ulgi i odliczenia, które przysługują podatnikom. Ich zastosowanie staje się niejednokrotnie sposobem legalnej optymalizacji, skutkującej w końcowym rozrachunku obniżeniem zobowiązania podatkowego.

Artykuł autorstwa: Małgorzata Obajtek

W razie pytań, a także pomysłów tematów na kolejne wydania Newsletter’a zapraszamy do kontaktu:

[email protected]

Idź do oryginalnego materiału