RPD zacieśnia współpracę z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji

1 miesiąc temu

Wzmocnieniu działań podejmowanych przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka na rzecz poprawy sytuacji dzieci w drodze miało na celu spotkanie z przedstawicielami Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji. BRPD reprezentowali Adam Chmura, zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka i Agnieszka Matejczuk z Zespołu Spraw Międzynarodowych i Konstytucyjnych Biura.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) jest jedną z trzech agencji Narodów Zjednoczonych (obok UNICEF i UNHCR). W spotkaniu 3 października uczestniczyli z ramienia IOM, Livia Styp-Rekowska, Monika Pochroń-Frankowska, Hanna Dobrzyńska i Collin Williamson.

Podczas spotkania omówiono przede wszystkim sytuację małoletnich bez opieki ubiegających się o ochronę międzynarodową w Polsce. Najwięcej uwagi poświęcono analizie możliwych rozwiązań w obliczu obecnego kryzysu, związanego z brakiem miejsc w placówkach pieczy zastępczej oraz niedostosowaniem istniejących instytucji do specyficznych potrzeb tej grupy dzieci. Zarówno przedstawiciele IOM, jak i Adam Chmura, zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka, podkreślili konieczność wprowadzenia systemowych działań, w tym zmian legislacyjnych. Wśród proponowanych rozwiązań wymieniono powołanie nowego typu specjalistycznej placówki interwencyjnej dla cudzoziemców oraz (w dłuższej perspektywie) szkolenie zawodowych rodzin zastępczych spośród rodzin cudzoziemskich zamieszkałych w Polsce.

Uczestnicy spotkania podzieli się wnioskami płynącymi z dotychczasowych działań na rzecz wprowadzenia tych rozwiązań – w tym spotkań z przedstawicielami ministerstw, Straży Granicznej oraz Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Jak podkreślał Adam Chmura, wszystkie zaangażowane podmioty dostrzegają wagę problemu, który ma charakter nie tyle pilny, co wręcz palący.

Poruszono też kwestie nowego Paktu o Azylu i Migracji oraz tworzonej w tej chwili polskiej Strategii Migracyjnej, jako okazji do wprowadzenia zmian w obszarach, które wymagają reform w celu skuteczniejszej ochrony praw dzieci migrantów (w tym w zakresie procedury oceny wieku chronologicznego), a także okazji do pozyskania funduszy na ich na realizację.

IOM i Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka porozumieli się co do zacieśnienia współpracy w zakresie rzecznictwa i realizacji konkretnych projektów, w tym szkoleń dla sędziów i innych podmiotów mających bezpośredni wpływ na przestrzeganie praw dzieci migrujących.

Idź do oryginalnego materiału