RPD znów w gronie międzynarodowych Rzeczników

1 tydzień temu

20 września Zgromadzenie Ogólne ENOC przyznało instytucji Rzecznika Praw Dziecka w Polsce pełne członkostwo. Tym samym ponownie powitało RPD w tej europejskiej organizacji. – Liczymy na owocną i bliską współpracę – podkreśliły Monika Horna-Cieślak oraz Elina Pekkarinen, Rzeczniczka Praw Dziecka w Finlandii i przewodnicząca ENOC.

Wniosek o przywrócenie do Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak złożyła 16 lipca 2024 r. O tym, iż powrót do tego grona jest jednym z priorytetów działań Rzeczniczka podkreślała wielokrotnie od czasu jej wyboru na urząd.

Było to konieczne po tym, jak Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka w latach 2018-2023, wypisał Polskę z organizacji 5 grudnia 2023 r., na kilka dni przed opuszczeniem urzędu.

Rzecznicy Praw Dzieci zrzeszeni są w Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dzieci zwanej z angielskiego ENOC (European Network of Ombudspersons for Children). Ich przedstawiciele spotykają się każdego roku w państwie, którego rzecznik obejmuje przewodnictwo w organizacji na kolejne 12 miesięcy. Ustalają kierunki działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci i ich praw, wymieniają się doświadczeniami.

W Polsce urząd Rzecznika Praw Dzieci został powołany w 2000 r. Jest to konstytucyjny, jednoosobowy organ władzy państwowej ustanowiony artykułem 72 ust. 4 Konstytucji RP z 1997 r.

Pierwszy na świecie urząd Ombudsmana ds. dzieci powołano w Norwegii w roku 1981 i stanowi on pierwowzór, który w kolejnych latach znalazł swoich naśladowców w państwach na całym świecie. W zależności od kraju instytucje Rzecznika są różnie zorganizowane, usytuowane w strukturach państwa oraz mają różny zakres działania.

Idź do oryginalnego materiału