Przypomnijmy, iż za sprawą nowelizacji kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące wykonywania obowiązków na odległość.
Firmy muszą m.in. pokryć koszty związane z wykonywaniem pracy zdalnej. Mogą np. wypłacić ryczałt, którego wysokość odpowiada kosztom ponoszonym przez pracownika w związku z wykonywaniem pracy zdalnej.
W sprawie, która trafiła do ZUS, przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie dystrybucji pomp, mieszadeł itp. Niektórzy zatrudnieni przez niego pracownicy, wykonują swoje obowiązki częściowo w formie zdalnej. W efekcie firma przyznała im ryczałt w celu pokrycia kosztów związanych z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją używanych urządzeń technicznych, a także na poczet kosztów energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych, centralnego ogrzewania, klimatyzacji, kawy, herbaty, wody i środków czystości.
Przedsiębiorca miał wątpliwości, czy wspomniana kwota stanowi podstawę wymiaru składek. W efekcie zwrócił się do ZUS z wnioskiem o interpretację.
Organ rentowy uznał, iż od ryczałtu wypłacanego z tytułu pracy zdalnej nie należy odprowadzać należności. W wydanej interpretacji przypomniał, iż podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz chorobowe i wypadkowe jest przychód. Jego definicja stosowana na gruncie ubezpieczeń społecznych została zawarta w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2647).
Natomiast zgodnie z art. 6725 KP wypłata ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu za pracę zdalną nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. W efekcie, zdaniem ZUS, nie powinna zostać wliczona też do podstawy wymiaru składek.
Decyzja ZUS: oddział w Gdańsku DI/100000/43/891/2024