Nowe rozwiązania wprowadzone do ustawy Kodeks pracy cieszą zarówno pracodawców, jak i pracowników. Szczególnym zainteresowaniem i popularnością cieszy się praca zdalna. Jednak jak to bywa z nowościami, są też wątpliwości ze stosowaniem nowych przepisów. W dzisiejszej publikacji zastanowimy się, czy ryczałt za pracę zdalną powinien być wliczony do wynagrodzenia za czas urlopu?
Ryczałt za pracę zdalną
Praca zdalna jest najczęściej wykonywana w miejscu zamieszkania. Do prawidłowej realizacji zadań pracownikowi potrzebny jest w szczególności sprzęt, najczęściej jest to komputer lub laptop i internet. Te urządzenia działają pod warunkiem dostępu do źródła energii i posiadania dostępu do sieci internet. Koszty z tego tytułu ponosi pracownik, dlatego ustalona została zasada wypłacania ryczałtu, który ma zrekompensować poniesione wydatki. Zasady wypłaty u każdego pracodawcy mogą być ustalane indywidualnie, najczęściej są zapisane w zawartych porozumieniach z pracownikami.
Więcej szczegółowych informacji na temat zasad ustalania i rozliczania ryczałtu lub ekwiwalentu za pracę zdalną omówiono szczegółowo w podlinkowanej publikacji.
Uwaga!
Organy podatkowe potwierdzają w wydawanych rozstrzygnięciach, iż ryczałt za pracę zdalną nie stanowi przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a to oznacza, iż nie jest opodatkowany i oskładkowany
Jakie składniki wynagrodzenia znajdują się w wynagrodzeniu urlopowym?
Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu zostały opisane w Rozporządzeniu z 1997 roku, które jest cały czas obowiązujące. W tym przepisie pojawia się jedynie bardzo ogólna informacja co się wlicza, a czego się nie wlicza do wynagrodzenia urlopowego.
Do wynagrodzenia urlopowego nie jest wliczane:
|
Składniki wynagrodzenia określone w stałej stawce miesięcznej uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu korzystania z urlopu |
Zmienne składniki wynagrodzenia za okres nie dłuższy niż jeden miesiąc uwzględnia się w średniej kwocie z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc udzielenia urlopu, a w przypadku dużych wahań do obliczenia wynagrodzenia przyjmuje się okres 12 miesięcy |
Ryczałt za pracę zdalną – czy powinien być wliczony do wynagrodzenia za czas urlopu?
W przepisach, o których pisaliśmy powyżej, nie pojawia się informacja, z której by wynikało wprost, iż w podstawie do urlopu wypoczynkowego brany jest pod uwagę ryczałt za pracę zdalną. Z przepisów Rozporządzenia wynika co prawda, iż brane jest pod uwagę wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy, ale nie ma szczegółowych informacji, co mieści się pod tymi pojęciami. Na chwilę obecną (czerwiec 2024 r.) nie ma tak naprawdę wypracowanego stanowiska w tej sprawie. Jedni uważają, iż taki ryczałt może się znaleźć w wynagrodzeniu urlopowym. Inni traktują wypłacony ryczałt, jako zwrot wydatków, bo tak w rzeczywistości jest, który trudno określać mianem wynagrodzenia za pracę. Kolejnym argumentem, który przemawia za tym, żeby ryczałt za pracę zdalną nie był wliczany do wynagrodzenia urlopowego, jest brak podatku i składek ZUS w tej części. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi jak postąpić, tym bardziej iż brakuje również rozstrzygnięć w tej sprawie.
Podsumowanie
W dzisiejszej publikacji podjęliśmy temat rozliczania ryczałtu za pracę zdalną w wynagrodzeniu urlopowym. Przepisy dotyczące zasad wyliczania takiego wynagrodzenia było tworzone bardzo dawno i brakuje w nich wskazówek, w jaki sposób postąpić w niektórych sytuacjach. W publikacjach na ten temat pojawiają się dwa sprzeczne ze sobą stanowiska. Brakuje również interpretacji podatkowych, na które można by było się powołać. Dlatego nie udzielimy wiążącej odpowiedzi na pytanie, czy ryczałt za pracę zdalną znajdzie się w podstawie do wynagrodzenia urlopowego, czy też nie. Pracodawcy muszą sami zdecydować, jak w takich przypadkach należy postąpić. Autor publikacji przychyla się do stanowiska nieujmowania ryczałtu do wynagrodzenia urlopowego argumenty, które za tym przemawiają, zostały przywołane w treści artykułu.
Stan prawny na dzień: 02.07.2024 r.