Rząd planuje zmiany w przepisach. Banki będą sprawdzać, czy właściciel konta przez cały czas żyje

6 godzin temu
Masz rachunek, z którego nie korzystasz od lat? Możliwe, iż niedługo bank sam sprawdzi, czy... jeszcze żyjesz. Rząd pracuje nad wprowadzeniem nowych przepisów, które mają uporządkować los tak zwanych uśpionych kont. Zgodnie z projektem, po pięciu latach bez żadnej aktywności na rachunku instytucje finansowe będą musiały zweryfikować w rejestrze PESEL czy jego właściciel przez cały czas żyje. Zmiany mają przyspieszyć przekazywanie środków spadkobiercom i utrudnić dostęp do pieniędzy osobom nieuprawnionym.
Nowelizacja ustawy prawo bankowe oraz ustawy o ewidencji ludności to odpowiedź na rosnącą liczbę tak zwanych martwych kont, na których od lat nie dzieje się nic, ale wciąż znajdują się znaczące środki finansowe. Choć brzmi to nieco zaskakująco, brak jakiejkolwiek aktywności przez okres pięciu lat może niedługo wystarczyć, by bank miał obowiązek sprawdzić, czy klient wciąż żyje. Opis projektu opublikowany został w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Nowe przepisy mają przyspieszyć zamykanie takich rachunków i pomóc spadkobiercom w odzyskiwaniu pieniędzy po zmarłych bliskich.


REKLAMA


Zobacz wideo Bodnar na koferencji "Zatrzymaj hejt". Zapowiada ochronę mniejszości seksualnych przed mową nienawiści


Czy bank dowiaduje się o śmierci klienta? Nowe prawo, nowe obowiązki
Rząd szykuje zmiany w przepisach o prawie bankowym i ewidencji ludności. jeżeli na rachunku nieodnotowana zostanie żadna aktywność przez okres pięciu lat, instytucja finansowa będzie musiała sprawdzić w rejestrze PESEL, czy jego właściciel przez cały czas żyje. W przypadku śmierci klienta bank uzyska informację o dacie zgonu i uruchomi procedurę zakończenia umowy oraz przekazania środków uprawnionym spadkobiercom.


Proponuje się, aby banki miały obowiązek uzyskiwania informacji o dacie śmierci posiadacza rachunku bankowego bezpośrednio z rejestru PESEL, co umożliwi szybkie zamknięcie rachunków cechujących się brakiem aktywności ich posiadaczy, tzw. 'rachunków uśpionych'.


Projektowana ustawa przewiduje zatem, iż z upływem 5 lat od dnia wydania ostatniej dyspozycji dotyczącej rachunku prowadzonego na podstawie umowy, o której mowa w art. 59a ust. 1 ustawy, bank będzie zobowiązany wystąpić do ministra adekwatnego do spraw informatyzacji o udostępnienie danych z rejestru PESEL umożliwiających ustalenie czy właściciel rachunku żyje, czy nie oraz jeżeli nie żyje, daty jego śmierci


- możemy przeczytać w projekcie ustawy, opublikowanym na stronie Rady Ministrów.


Koniec z rachunkami widmo i sprawozdawczą biurokracją. Zmiany wejdą w życie już wkrótce
Nowe przepisy mają nie tylko uporządkować tak zwane uśpione rachunki, ale też lepiej chronić przechowywane na nich oszczędności - mają utrudniać dostęp do pieniędzy osobom nieuprawnionym i ułatwiać ich przekazywanie spadkobiercom. Co więcej, banki nie będą musiały weryfikować danych klientów, jeżeli posiadają oni inne aktywne konta. Zniknie również obowiązek przygotowywania zbiorczych sprawozdań o wygasłych rachunkach, których dokumentacja została już zarchiwizowana.


Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo bankowe oraz ustawy o ewidencji ludności przewiduje także, iż bank nie będzie miał obowiązku wystąpienia o udostępnienie danych, o ile prowadzi on więcej niż jeden rachunek dla posiadacza rachunku i właściciel rachunku wydał w terminie 5 lat dyspozycję dotyczącą jednego z tych rachunków. Analogiczną regulację przewidziano w przypadku umowy rachunku bankowego zawartej na czas oznaczony


- dodano w projekcie ustawy.


Uproszczona została także procedura przekazania informacji zbiorczej przez bank, która polega na zwolnieniu banków z przekazania informacji zbiorczej w odniesieniu do umów rachunku bankowego posiadacza rozwiązanych albo wygasłych, w których upłynął już, wynikający z odrębnych przepisów, adekwatny okres wymagany do przechowywania przez bank związanych z tymi umowami informacji i dokumentów


- czytamy w projekcie ustawy.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału