Rząd poszedł na rękę Polakom w sprawie ulgi. Od tego roku do odliczenia od podatku aż 53 tys. zł

11 godzin temu
Zdjęcie: Ulga termomodernizacyjna - co można odliczyć? Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl


Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Od 2025 roku będzie ona obejmować nowe urządzenia. Do listy dodano dwie rzeczy, ale w zamian niektóre usunięto.
Zacznijmy od tego, iż termomodernizacja ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej w danym obiekcie budowlanym. Możesz skorzystać z ulgi, jeżeli poniesiesz wydatki na termomodernizację domu jednorodzinnego. Chodzi np. o zamianę źródeł energii na odnawialne albo wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła. Na początku 2025 roku zmienił się zakres ulgi termomodernizacyjnej.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak skorzystać z ulgi dla młodych w rozliczeniu PIT?


Ile wynosi ulga termomodernizacyjna? Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł
Odliczysz wydatki na ulgę termomodernizacyjną, jeżeli są one wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 roku w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Odliczeń dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 albo PIT-28. Należy do niego dołączyć załącznik PIT/O, czyli informację o odliczeniach.
Zobacz też: Słyszysz dźwięk "spadającej" lub "toczącej" się kulki? To wcale nie sprawka sąsiada z góry
- Od tego roku każdy obywatel będzie mógł sobie odliczyć od dochodu, w ramach płaconych podatków, pieniądze wydane na magazyn energii czy na magazyn ciepła zamontowany w prywatnym domu: do 53 tys. złotych na osobę, czyli 106 tys. na małżeństwo - powiedziała w "Radiu Zet" Paulina Hennig-Kloska, szefowa resortu klimatu. Jest też zła wiadomość dla osób posiadających piece olejowe oraz gazowe. Projekt wyklucza możliwość wykorzystania ulgi termomodernizacyjnej przy remontach, jeżeli korzystamy z tych źródeł ciepła.


Ile wynosi ulga termomodernizacyjna? Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl


Ulga termomodernizacyjna - co można odliczyć? Wiele osób skorzysta
Odliczenie obejmuje wydatki na zakup materiałów budowlanych, urządzeń oraz usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Jak można przeczytać na podatki.gov.pl, wydatki można odliczyć w następujących sytuacjach:


dotyczą one przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniosłaś pierwszy wydatek,
posiadasz fakturę wystawioną przez podatnika podatku od towarów i usług, który nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku,
nie zostały sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone ci w jakiejkolwiek formie,
nie zaliczyłaś ich do kosztów uzyskania przychodów, nie odliczyłaś od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne albo nie uwzględniłaś w związku z korzystaniem z ulg podatkowych zgodnie z Ordynacją podatkową.


Ulgę należy odliczyć w zeznaniu podatkowym od:


dochodu opodatkowanego według skali podatkowej,
dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym,
przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.


jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału