Rząd przyjął przepisy o bezpłatnych lekach dla dzieci. RPD apelowała o to do MZ

2 tygodni temu
Zdjęcie: leki


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który znosi ograniczenia w przepisywaniu przez lekarzy prywatnych bezpłatnych leków dla dzieci do 18. roku życia i seniorów, którzy ukończyli 65 lat.

W sprawie luki w dotychczasowych przepisach zdrowotnych Rzeczniczka Praw Dziecka pisała już do resortu zdrowia w marcu tego roku. Z chwilą, gdy nowe przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wejdą w życie, recepty na bezpłatne leki i wyroby medyczne, przysługujące dzieciom i seniorom będą mogli wystawiać już wszyscy lekarze, także ci prowadzący prywatną praktykę.

Do tej pory takie recepty mogli wystawiać lekarze w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) i szpitalu, o ile mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dzięki zmianie, pacjenci, zwłaszcza dzieci i osoby starsze, otrzymają recepty na bezpłatne leki szybciej i łatwiej.

Interwencja RPD w sprawie recept

Nowe przepisy to także skutek starań Rzeczniczki Praw Dziecka, która wystąpiła do Ministerstwa Zdrowia o zmianę regulacji w kontekście potrzeb przede wszystkim najmłodszych pacjentów. Monika Horna-Cieślak wskazała wówczas, iż uprawnienie do wystawienia recepty na bezpłatne zaopatrzenie w leki dla dzieci posiadają medycy udzielający świadczeń w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia w podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej lub leczeniu szpitalnym. Wykluczają zatem lekarzy udzielających świadczeń dla dzieci m.in. w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładach opiekuńczo-leczniczych, hospicjach (w tym domowych), a także w centrach zdrowia psychicznego i szpitalach psychiatrycznych. Podobnie w sytuacji, gdy lekarz prowadzi leczenie małoletniego pacjenta poza systemem opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

Prawo do ochrony zdrowia

Stan ten godzi w prawo dziecka do ochrony zdrowia, gdyż pozbawia dzieci cierpiące na zaburzenia i choroby z dziedzin psychiatrii czy medycyny paliatywnej lub kwalifikujących się do leczenia w ramach opieki długoterminowej, możliwości bezpośredniego uzyskania przysługujących im uprawnień do bezpłatnego zaopatrzenia w określone leki – podkreślała Monika Horna-Cieślak w piśmie z 28 marca.

W odpowiedzi na postulaty Rzeczniczki Praw Dziecka, Ministerstwo Zdrowia już w kwietniu zapewniło o podjęciu prac legislacyjnych nad stosownymi zmianami, a ich wynik jest zgodny z tym, co zgłosiła w swoim wystąpieniu RPD. Przyjęcie przez rząd nowej ustawy to kolejny krok w poprawie losu przede wszystkim najmłodszych pacjentów.

Idź do oryginalnego materiału