Sankcja kredytu darmowego i pożyczka z parabanku – czy SKD ma tu zastosowanie?

4 dni temu

Pożyczki udzielane przez tzw. parabanki cieszą się w Polsce dość dużą popularnością. Zwykle można uzyskać je szybko, niemalże od ręki. W związku z rosnącym zainteresowaniem wokół tematu sankcji kredytu darmowego warto wiedzieć, czy w przypadku takich produktów finansowych, tego rodzaju uprawnienie kredytobiorcy ma zastosowanie. Czy zatem osoby, które w przeszłości zaciągnęły pożyczkę w parabanku, mogą skorzystać z SKD? Podpowiadamy!

Sankcja kredytu darmowego została wprowadzona do polskiego prawa wraz z ustawą z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Obowiązuje od 18 grudnia 2011 roku, natomiast dopiero teraz zaczyna się o niej robić głośno – głównie za sprawą sukcesu, jaki odnieśli Frankowicze. Ich śladem, w pewnym sensie, chcą pójść posiadacze kredytów złotówkowych.

Zgodnie z art. 45 ww. ustawy sankcja kredytu darmowego to specjalnie uprawnienie konsumenta – kredytobiorcy – do rozliczenia swojej umowy kredytowej wyłącznie do kwoty pożyczonego kapitału kredytu bez odsetek i innych kosztów okołokredytowych, w sytuacji jeżeli kredytodawca nie dopełni ciążących na nim nałożonych przez prawo obowiązków. Jakich konkretnie?

Wspomniany już art. 45 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim wyróżnia trzy główne wymogi, jakim muszą sprostać podmioty udzielające kredytów. Wymogi te dotyczą:

  1. spełnienia obowiązku informacyjnego przez kredytodawcę względem konsumenta przed podpisaniem umowy kredytowej;
  1. kwestii formalnych dotyczących elementów jakie powinna zawierać umowa kredytowa;
  2. błędów istotnych, powodujących zaburzenie możliwości oszacowania zobowiązania konsumenta.

W praktyce uchybień, jakich może dopuścić się kredytodawca, jest wiele. Za takowe uznaje się umieszczenie wszelkich błędnych danych w umowie kredytowej, nieprawidłowego określenia okresu obowiązywania kontraktu, nieprecyzyjnego sposobu przedstawienia całkowitej kwoty kredytu czy błędnie zaprezentowanej stopy oprocentowania.

Kto może skorzystać z SKD?

Sankcja kredytu darmowego dotyczy tych pożyczek, które można zakwalifikować jako kredyty konsumenckie. Zgodnie z prawem za konsumenta uznaje się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Przekładając to na proces zaciągania kredytu, ten ostatni nie może zostać zatem zaciągnięty na prowadzenie biznesu, a jedynie na cele prywatne.

Ponadto, SKD można uruchomić jedynie przy kredytach, których kwota nie przekracza 255 550 złotych. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy kredyt przeznaczony jest na remont domu lub mieszkania, a umowa kredytu nie została zabezpieczona hipoteką. Wówczas limit ten może zostać przekroczony.

Co ważne – za kredyt konsumencki nie uznaje się kredytów hipotecznych (z pewnymi wyjątkami, o których więcej piszemy w tym miejscu).

Z kolei informacje o tym, jakie umowy kredytowe kwalifikują konsumenta do skorzystania z SKD, można znaleźć na tej podstronie.

Czym są parabanki?

Parabanki to instytucje finansowe, które świadczą usługi zbliżone do bankowych, jednak podlegają nieco innym regulacjom niż tradycyjne banki. W odróżnieniu od nich, parabanki nie posiadają licencji bankowej i nie mogą przyjmować depozytów od klientów na zasadach określonych prawie. Do tego nie mogą używać wobec siebie określenia „bank”. Oferują one zwykle produkty w postaci pożyczek ratalnych długoterminowych i popularnych chwilówek, udzielanych przy konieczności spełnienia absolutnego minimum formalności przez potencjalnego klienta.

Parabanki nie podlegają konkretnym regulacjom zawartym w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo Bankowe. Muszą natomiast przestrzegać regulacji wprowadzanych przez ustawę antylichwiarską. Ponadto parabanki funkcjonują na podstawie zapisów w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny i nie są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W ograniczonym stopniu podlegają nadzorowi KNF.

Czy pożyczki od parabanków kwalifikują się do SKD?

Ogólnie rzecz ujmując – tak. Pożyczki udzielane przez parabanki w większości przypadków mają co najmniej znamiona kredytu konsumenckiego. Sam art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim wskazuje, iż do skorzystania z SKD uprawniają naruszenia kredytodawcy, a nie tylko banków. Zatem oznacza, iż sankcja kredytu darmowego nie jest ograniczona jedynie do tych instytucji udzielających pożyczek. Także parabanki muszą sprostać stawianym przez obowiązujące prawo wymogom w sferze odpowiedniego poinformowania konsumenta o wszystkich niuansach zaciąganego przez tego ostatniego zobowiązania finansowego.

SKD – profesjonalna pomoc prawna

W sprawach związanych z sankcją kredytu darmowego najważniejsze jest dokonanie dokładnej analizy podpisanej umowy kredytowej czy umowy pożyczki, a także zbadanie procesu przyznania takiego finansowania. Ma to oczywiście na celu wykrycie nieprawidłowości, jakich miał dopuścić się kredytodawca, które z kolei będą stanowić podstawę do tego, by móc realnie liczyć na uruchomienie sankcji kredytu darmowego i w ten sposób wywalczyć lepsze warunki spłaty zobowiązania finansowego lub odzyskania części należnych pieniędzy.

Sprawy dotyczące sankcji kredytu darmowego bywają skomplikowane. Dlatego najlepiej od razu zgłosić się po profesjonalną pomoc do doświadczonych na tym gruncie prawników. Kompleksową pomoc oferuje nasza Kancelaria Sobota Jachira.

Zapraszamy do kontaktu osoby potrzebujące wsparcia przy sprawach związanych z SKD, również przy pożyczkach udzielanych przez parabanki czy inne instytucje pozabankowe.

[email protected]

71 737 37 22

Kancelaria prawna Sobota Jachira

Idź do oryginalnego materiału