Sankcja kredytu darmowego – pozew. Wszystko, co należy wiedzieć

6 dni temu

Podstawą formalną do rozpoczęcia procedury prowadzącej do skorzystania przez konsumenta z sankcji kredytu darmowego jest złożenie pozwu przeciwko bankowi. Zanim jednak takowy zostanie przygotowany, warto wiedzieć, na jakie elementy należy zwrócić uwagę, by dokument nie został odrzucony, a sama sprawa miała potencjał zakończyć się naszą wygraną. Co powinien zawierać pozew? Jak go przygotować? Na co uważać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Co to jest sankcja kredytu darmowego?

Na wstępie krótko wyjaśnimy, czym jest sankcja kredytu darmowego (SKD). To swojego rodzaju uprawnienie kredytobiorcy (konsumenta), przewidziane w polskim prawie, do rozliczenia swojej umowy kredytowej wyłącznie do kwoty pożyczonego kapitału kredytubez odsetek i innych kosztów okołokredytowych, w sytuacji, jeżeli kredytodawca (bank lub inna instytucja pożyczkowa) nie dopełnił ciążących na nim obowiązków ustawowych. Mechanizm ten ma za zadanie chronić osoby biorące kredyty przed nieuczciwymi praktykami banków.

Opcja kredytu darmowego przewidziana jest jedynie dla osób posiadających kredyty konsumenckie, których wysokość nie przekracza w tej chwili 255 550 złotych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na naszej podstronie w całości poświęconej charakterystyce sankcji kredytu darmowego.

Sankcja kredytu darmowego a pozew – spełnienie warunków

Zanim w ogóle pomyśli się o tym, by złożyć pozew przeciwko swojemu bankowi i uruchomienie procedury sankcji kredytu darmowego, należy dokładnie sprawdzić, czy spełniamy warunki do tego, by o taką możliwość uregulowania zaciągniętego zobowiązania finansowego w ogóle się ubiegać. Jak zostało wspomniane – SKD dotyczy jedynie kredytów lub pożyczek konsumenckich. Oznacza to, iż pieniądze uzyskane w ten sposób nie mogły być przeznaczone na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Za kredyty konsumenckie nie uznaje się też kredytów hipotecznych. Wyjątek stanowią jedynie zobowiązania tego typu udzielane między 19 grudnia 2011 a 21 lipca 2017. Do tego dochodzi wysokość zobowiązania. Jak zostało wspomniane – warunkiem skorzystania z SKD jest kwota udzielonej pożyczki nie większa niż 255 550 złotych. Konsumenci, którzy zawarli kredyt hipoteczny przed 18 grudnia 2011 r., również będą mogli skorzystać z dobrodziejstwa płynącego z SKD, jednak zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2001 r. w tym wypadku kwota kredytu nie może przekraczać 80 000 zł.

I wreszcie – ogromne znaczenie mają rzekome nieprawidłowości, jakich dopuścić miała się instytucja udzielająca pożyczki. To konsument musi udowodnić, iż takie uchybienie miało miejsce. W zależności od indywidualnych niuansów danego przypadku znalezienie przykładów nieprawidłowości w działaniach kredytodawcy może być tak samo łatwe, jak i niezwykle skomplikowane.

Dlatego już na wstępie niezbędna jest dokładna analiza własnej sytuacji. Konsument musi sprawdzić, czy kwalifikuje się do skorzystania z sankcji kredytu darmowego i czy ma jakiekolwiek szanse na uzyskanie korzystniejszych warunków spłaty zobowiązania wynikających z tego rozwiązania prawnego.

SKD – co powinien zawierać pozew?

Pozew, dotyczący sankcji kredytu darmowego, powinien zawierać standardowe elementy dla tego typu pisma sądowego. Ważne jest określenie stron sprawy, gdzie wyraźnie zaznaczymy, kto w tym układzie jest kredytodawcą, a kto konsumentem. Ponadto osoba składająca pozew powinna oprócz swoich danych przedstawić dokładnie roszczenia, a także precyzyjne uzasadnić swoje żądania. Tu niezbędne jest przytoczenie kompletnej argumentacji prawnej. Jej najważniejszym elementem są zwykle załączniki w postaci odpowiednich dokumentów dotyczących problematycznego kredytu. Najczęściej są to: umowa zawarta z instytucją finansową, regulamin, wszelkie aneksy, korespondencja z kredytodawcą, tabele wyliczeń, harmonogramy spłat itd. Ważne by, przed wdaniem się w spór sądowy, spróbować polubownie rozwiązać konflikt z Bankiem tj. złożyć reklamację lub wezwać Bank do zapłaty, a dowód podjęcia tych działań powinien być dołączony do pozwu. Ponadto, przed złożeniem pozwu do sądu warto złożyć do Banku oświadczenie o skorzystaniu z Sankcji Kredytu Darmowego, które należy również dodać jako załącznik.

Pozew o sankcję kredytu bankowego musi być sporządzony zgodnie ze wszelkimi procedurami, jakie dotyczą pozwów sądowych, m.in. w związku pieniężnym charakterem roszczenia powinien zawierać wartość przedmiotu sporu tj. kwotę, której zasądzenia żąda strona powodowa. By ją precyzyjnie określić, dobrze jest wcześniej uzyskać z Banku zaświadczenie zawierające zestawienie spłat na rzecz Banku w wyniku realizacji przedmiotowej umowy. Dokument składa się do sądu adekwatnego ze względu na miejsce zamieszkania konsumenta bądź ze względu na miejsce, w którym siedzibę ma pozwany kredytodawca.

Sprawdź: Sankcja kredytu darmowego a kredyt hipoteczny – rozwiewamy wątpliwości

Pozew o sankcję kredytu darmowego – ile to kosztuje?

Zgłoszenie pozwu o zapłatę przeciwko instytucji finansowej wiąże się z koniecznością uregulowania tzw. opłaty sądowej. Jej wysokość nie jest stała dla wszystkich przypadku. Zależy bowiem od wartości roszczeń zgłaszanych przez stronę wnoszącą pozew, przy czym opłata ta nie może wynieść więcej niż 1 000 złotych. Do tego w większości przypadków dochodzą koszty opieki prawnej ze strony zatrudnionej kancelarii. Wysokość tej ostatniej opłaty jest bardzo zróżnicowana i zależy od wielu czynników.

Złożyłem pozew przeciw bankowi – co dalej?

Sąd w pierwszej kolejności weryfikuje poprawność formalną pozwu. Dotyczy to także sprawdzenia uregulowania wspomnianej opłaty sądowej, dołączenia wszystkich niezbędnych dokumentów oraz zawarcia kompletu najważniejszych dla tego typu wniosku informacji. jeżeli wszystko zostanie zatwierdzone, wówczas kopia pozwu zostaje przez sąd dostarczona do kredytodawcy wraz z wezwaniem do złożenia odpowiedzi na postawione zarzuty. Pozwana strona ma 14 dni na przesłanie swojego stanowiska w sprawie, choć nierzadko termin ten zostaje wydłużony.

Jeśli to konieczne, sąd może wyznaczyć każdej ze stron terminy na dosłanie dodatkowych dokumentów. Ostatnim etapem jest wyznaczenie daty rozprawy.

Uwaga! Trzeba pamiętać o tym, iż z sankcji kredytu darmowego można skorzystać w terminie roku od momentu wykonania umowy z bankiem czy inną instytucją, która udzieliła kredytu! Po tym okresie możliwość uruchomienia SKD staje się niemożliwa.

Dodatkowo należy pamiętać, iż złożenie pozwu o SKD nie uprawnia kredytobiorcy do zaprzestania spłacania posiadanego zobowiązania finansowego.

Pozew o SKD – niezbędna pomoc prawna

Skonstruowanie pozwu o sankcję kredytu darmowego nie jest zadaniem łatwym. Wymaga posiadania sporego obycia w przepisach prawa. Spełnienie wymagań formalnych wniosku to tylko jedna z kwestii. Jak zostało wspomniane – weryfikacja tego, czy nasz przypadek kwalifikuje się w ogóle to starania się o SKD wymaga przeprowadzenia wnikliwej analizy. Bez wiedzy i doświadczenia łatwo można przeszacować swoje szanse. Dlatego warto od razu zgłosić się po profesjonalną pomoc. Taką służą prawnicy z kancelarii Sobota Jachira, którzy specjalizują się w prowadzeniu spraw związanych z sankcją kredytu darmowego. Oferujemy przeprowadzenie analizy umowy kredytowej, dokładnie określimy, jakie są szanse na uzyskanie przed sądem korzystnego orzeczenia, skompletujemy wszystkie niezbędne dokumenty i kompleksowo zajmiemy się całą sprawą.

Jeśli potrzebują Państwo pomocy w sprawach dotyczących sankcji kredytu darmowego – zapraszamy do kontaktu.

[email protected]

71 737 37 22

Kancelaria prawna Wrocław Sobota Jachira

Idź do oryginalnego materiału