Wieczorem 9 marca, w Sejmie odbyło się głosowanie, w wyniku którego Sejm przyjął ustawę wprowadzającą do polskiego porządku prawnego postanowienia dyrektyw unijnych (i) w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów, oraz (ii) w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy. Ustawa trafi teraz do podpisu Prezydenta.
W toku prac nad ustawą Senat wprowadził 45 poprawek do ustawy, jednak większość z nich została odrzucona przez Sejm. Wymaganej większości nie uzyskały m.in. propozycje:
- wprowadzenia pełnej odpłatności 5 dniowego urlopu opiekuńczego w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej we wspólnym gospodarstwie domowym;
- zwiększenia wysokości świadczeń za okres urlopu opiekuńczego, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego do 100% (zamiast 70%);
- umożliwienia wnioskowania o zastosowanie elastycznej organizacji pracy także przez pracowników-opiekunów osób z niepełnosprawnością;
- przyznania samodzielnym rodzicom prawa do wykorzystania również 9 tygodni nieprzenoszalnej części urlopu rodzicielskiego.
Większość przyjętych przez Sejm poprawek miała charakter precyzujący lub redakcyjny.
Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż ustawodawca zdecydował się przyznać dodatkowe uprawnienia w zakresie urlopów rodzicielskich również tym pracownikom, którzy nie mogliby z nich skorzystać z uwagi na opóźnione wdrożenie zmian w Kodeksie pracy (termin implementacji przepisów unijnych minął 2 sierpnia 2022 r.). W praktyce oznacza to, iż rodzice, którzy w okresie od 2 sierpnia 2022 r. mieli prawo lub korzystali z urlopu rodzicielskiego zyskają prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze wynikającym z nowych przepisów (tj. do dodatkowych 9 tygodni urlopu dla drugiego opiekuna).
Termin wejścia w życie ustawy to 21 dni od daty ogłoszenia. Możemy się więc spodziewać, iż nowe przepisy zaczną obowiązywać nie wcześniej niż w połowie kwietnia.