Senat przyjął bez poprawek ustawę o podatku wyrównawczym grup międzynarodowych

4 godzin temu

Senat przyjął bez poprawek ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych, który ma doprowadzić do opodatkowania przedsiębiorstw międzynarodowych na poziomie co najmniej 15%. Za ustawą głosowało 55 senatorów, 26 było przeciw, przy jednym głosie wstrzymującym się.

Ustawa implementuje przepisy dyrektywy 2022/2523 z 2022 r. w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii Europejskiej.

Jest to rozwiązanie, w wyniku którego największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą podlegały każdego roku sprawdzeniu, czy spełniają wymóg minimalnego efektywnego poziomu opodatkowania na poziomie 15%. jeżeli efektywny poziom opodatkowania dochodu dla danej grupy międzynarodowej w określonej jurysdykcji będzie wynosił poniżej progu, to na taką grupę zostanie nałożony odpowiedni podatek wyrównawczy.

System wprowadza kilka form podatków wyrównawczych:

– globalny podatek wyrównawczy nakłada obowiązek zapłacenia podatku wyrównawczego co do zasady na jednostkę dominującą najwyższego szczebla w grupie w jurysdykcji, w której ma siedzibę, od swoich nisko opodatkowanych jednostek zależnych w innych jurysdykcjach;

– krajowy podatek wyrównawczy, opłacany w państwie, w którym znajdują się nisko opodatkowane jednostki składowe grupy;

– podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków: obowiązek zapłacenia podatku wyrównawczego na jednostki z grupy znajdujące się w państwie unijnym w sytuacji, gdy jednostka dominująca działa w innej jurysdykcji, w której nie ma systemu globalnego podatku minimalnego.

Ustawa będzie miała zastosowanie w przypadku tych grup, których skonsolidowane przychody w 2 latach z 4 ostatnich lat wyniosły co najmniej 750 mln euro.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału