Skazanie za przestępstwo seksualne wymaga orzeczenia środka karnego

1 tydzień temu

Opis stanu faktycznego

S.W. został oskarżony o doprowadzenie małoletniej A.S. poniżej lat 15 do poddania się innej czynności seksualnej, tj. o czyn z art. 200 § 1 KK.

Sąd Rejonowy w W. wyrokiem z 3.7.2023 r., II K 263/22, uznał S.W. za winnego naruszenia nietykalności cielesnej małoletniej A.S., tj. popełnienia czynu z art. 217 § 1 KK i na podstawie art. 59 KK odstąpił od wymierzenia oskarżonemu kary, orzekając na podstawie art. 41a § 1 KK wobec oskarżonego zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną A.S. zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio, przez okres 5 lat oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej na odległość nie mniejszą niż 10 metrów przez okres 5 lat.

Wyrok ten zaskarżył w całości na niekorzyść oskarżonego S.W. prokurator, który zarzucił obrazę prawa materialnego, a mianowicie art. 200 § 1 KK; błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia i mający wpływ na jego treść, polegający na nieznajdującym oparcia w zgromadzonym w toku śledztwa materiale dowodowym, a co za tym idzie dowolnym przyjęciu przez sąd I instancji, iż oskarżony jedynie dotknął piersi pokrzywdzonej małoletniej A.S., co znalazło odzwierciedlenie w przyjętym przez sąd meriti opisie czynu z art. 217 § 1 KK przypisanego oskarżonemu; niesłuszne zastosowanie instytucji odstąpienia od wymierzenia oskarżonemu kary określonej w art. 59 KK i wymierzenie za przypisane mu przestępstwo jedynie środka karnego.

Podnosząc powyższe zarzuty, autor apelacji wniósł o zmianę zaskarżonego wyroku przez uznanie, iż S.W. dopuścił się zarzuconego mu w akcie oskarżenia przestępstwa z art. 200 § KK popełnionego na szkodę małoletniej poniżej lat 15 A.S. i wymierzenie mu za ten czyn kary 2 lat pozbawienia wolności, orzeczenie środka karnego w postaci zakazu zajmowania wszelkich stanowisk, wykonywania wszelkich zawodów i działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi na okres lat 5, a także utrzymanie zaskarżonego wyroku w mocy w pozostałym zakresie.

Sąd Okręgowy w Z. wyrokiem z 12.1.2024 r., VII Ka 988/23, zmienił zaskarżony wyrok przez wymierzenie oskarżonemu kary 6 miesięcy więzienia i kary 2 lat ograniczenia wolności, polegającej na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin w stosunku miesięcznym.

W pozostałym zakresie zaskarżony wyrok utrzymał w mocy.

Kasację od wyroku Sądu Okręgowego w Z. wniósł Prokurator Generalny. Zaskarżając wyrok w całości, na niekorzyść oskarżonego S.W. zarzucił rażące i mające istotny wpływ na treść wyroku naruszenie przepisu prawa procesowego, a mianowicie art. 413 § 2 pkt 1 KPK w zw. z art. 458 KPK, a także przepisu prawa procesowego i materialnego, mianowicie art. 433 § 2 KPK w zw. z art. 41 § 1a zd. drugie KK.

W konkluzji autor kasacji wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy Sądowi Okręgowemu w Z. do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu kasacji Prokuratora Generalnego wniesionej na niekorzyść skazanego, uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Z. do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.

Uzasadnienie SN

Zdaniem Sądu Najwyższego kasacja jest oczywiście zasadna, co pozwoliło uwzględnić ją w całości w trybie art. 535 § 5 KPK, to znaczy na posiedzeniu bez udziału stron.

Wobec trafnego wskazania istoty uchybienia, poglądu o oczywistej zasadności przedmiotowej skargi nie zmienia fakt, iż zarzut powinien akcentować naruszenie przez sąd odwoławczy nie tylko prawa procesowego, ale przede wszystkim prawa materialnego, a mianowicie art. 200 § 1 KK, skoro stwierdzono, iż „opis przypisanego S.W. czynu nie jest pełny i nie zawiera wszystkich niezbędnych znamion czynu z art. 200 § 1 KK”.

W pisemnym uzasadnieniu wyroku Sąd Okręgowy przeprowadził wywód, w ramach którego stwierdził, iż „nie miał żadnych wątpliwości, iż wyrok wydany przez sąd orzekający jest wadliwy, tak samo w zakresie samej kwalifikacji prawnej przyjętego czynu, jak i rozstrzygnięcia w przedmiocie odstąpienia od wymierzenia oskarżonemu kary”. Rozwijając tę myśl, wskazał m.in., iż „zupełnie niezrozumiałe jest przyjęcie przez Sąd Rejonowy stanowiska jakoby zachowanie oskarżonego, które miało polegać m.in. na przytrzymaniu i dotknięciu piersi pokrzywdzonej, powinno zostać zakwalifikowane w aspekcie naruszenia przez niego nietykalności cielesnej A.S., przy czym w rzeczywistości zespół czynności podejmowanych przez oskarżonego wskazuje, iż doszło do doprowadzenia czy też dopuszczenia się wobec osoby małoletniej innych czynności seksualnych, tym samym zachowanie oskarżonego S.W. wyczerpywało znamiona przestępstwa z art. 200 § 1 KK, a nie jak przyjął to sąd meriti art. 217 § 1 KK”.

Sąd Okręgowy, zmieniając wyrok sądu I instancji, nie powinien poprzestać na stwierdzeniu, iż „oskarżony działaniem swoim wyczerpał znamiona przestępstwa z art. 200 § 1 KK w zw. z art. 4 § 1 KK”, ale zawrzeć w wyroku taki opis czynu, który zawierałby te znamiona. Nie czyniąc tego, z art. 200 § 1 KK w zw. z art. 4 § 1 KK, zakwalifikował czyn, który w takiej postaci nie odpowiadał wspomnianej kwalifikacji prawnej, natomiast odpowiadał przyjętej przez ten sąd kwalifikacji z art. 217 § 1 KK. W konsekwencji sąd ad quem rażąco naruszył zastosowany przez siebie art. 200 § 1 KK, a także – wtórnie – art. 413 § 2 pkt 1 KPK, co miało istotny wpływ na treść wyroku.

Wadliwość zaskarżonego wyroku była też skutkiem naruszenia przez sąd odwoławczy przepisów wskazanych w drugim zarzucie kasacji. Jak wyżej podano, w apelacji prokurator żądał m.in. orzeczenia wobec oskarżonego środka karnego w postaci zakazu zajmowania wszelkich stanowisk, wykonywania wszelkich zawodów i działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi. Pozostawało to w zgodzie z wnioskiem postulującym skazanie oskarżonego za przestępstwo z art. 200 § 1 KK, bowiem w świetle art. 41 § 1a zd. drugie KK (w ówczesnym brzmieniu) orzeczenie tego środka karnego było obligatoryjne w razie skazania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego. W takim razie, uznając, iż S.W. swoim zachowaniem wyczerpał znamiona przestępstwa z art. 200 § 1 KK, Sąd Okręgowy powinien orzec wspomniany środek karny, a nie czyniąc tego rażąco naruszył dyspozycję art. 41 § 1a zd. drugie KK (w brzmieniu obowiązującym do 30.9.2023 r.). Okoliczność, iż w dacie wyrokowania przez sąd II instancji nakaz orzeczenia wspomnianego środka karnego wynikał z art. 41 § 1a pkt 2 KK, nie wpływała na sytuację prawną oskarżonego. Wskazane uchybienie nastąpiło, mimo iż w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku odnotowano, iż prokurator wnosił o orzeczenie środków karnych (tj. więcej niż jednego środka karnego). Zarazem nie jest jasne, czy nałożenie na oskarżonego zakazu kontaktowania się z pokrzywdzoną oraz zakazu zbliżania się do niej Sąd Okręgowy traktował jako orzeczenie jednego czy też – co nie byłoby prawidłowe – dwóch środków karnych. W wyroku tego sądu jest bowiem mowa o orzeczonym w wyroku sądu meriti środku karnym, natomiast w uzasadnieniu wyroku wspomniano o utrzymaniu w mocy wyroku Sądu Rejonowego w zakresie wymierzonych środków karnych oraz o zmianie rozstrzygnięcia w zakresie powołanej podstawy prawnej orzeczonych środków karnych, jakkolwiek jest faktem, iż wzmiankowano także o środku karnym.

Mając powyższe na uwadze, nadto fakt, iż przedmiotowa kasacja została wniesiona z zachowaniem terminu, o którym stanowi art. 524 § 3 KPK, Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Zielonej Górze do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym, w trakcie którego sąd uwzględni poczynione wyżej uwagi i wyda orzeczenie zgodne z przepisami prawa.

Komentarz

Na tle rozpoznawanej sprawy jawi się bezsporne twierdzenie, iż sąd odwoławczy, oceniając jako wadliwy wyrok sądu I instancji, sam wydał wyrok, który również nie posiada cech prawidłowości. prawdopodobnie było to skutkiem uznania, iż wadliwość wyroku Sądu Rejonowego wyraża się jedynie w przyjętej kwalifikacji prawnej przypisanego S.W. czynu oraz w odstąpieniu od wymierzenia temu oskarżonemu kary. Sąd ad quem powinien jednak dostrzec, iż skoro uznał, iż zachowanie S.W. wyczerpywało znamiona przestępstwa z art. 200 § 1 KK, to w pierwszej kolejności nieprawidłowy był opis czynu przypisanego mu przez sąd meriti. Nie zawierał on bowiem ustawowych znamion tego przestępstwa, do których m.in. należy dopuszczenie się innej czynności seksualnej wobec małoletniego poniżej lat 15. W tym stanie rzeczy nie podlega dyskusji słuszność rozstrzygnięcia dokonanego przez Sąd Najwyższy.

Idź do oryginalnego materiału