Składki ZUS przy braku wynagrodzenia w przypadku przedsiębiorcy na etacie

11 miesięcy temu

Wielu przedsiębiorców łączy prowadzenie firmy z pracą na etacie, taka konfiguracja jest powszechnie stosowana. Zatrudnienie na umowę o pracę w wielu przypadkach pozwala przedsiębiorcy zaoszczędzić na składkach społecznych. W dzisiejszej publikacji napiszemy co ze składkami ZUS przy braku wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.

Zbieg tytułów do ubezpieczeń

W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych opisane zostały szczegółowe zasady podlegania pod te ubezpieczenia. W przypadku osób, które osiągają przychody z różnych źródeł i spełniają jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, należy ustalić, z których tytułów ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe, a z których dobrowolne. W takim przypadku mówimy o zbiegu tytułów do ubezpieczeń. W przypadku przedsiębiorcy na etacie dodatkowo należy sprawdzić, od jakiej podstawy oblicza składki społeczne w działalności gospodarczej.

Składki społeczne w działalności gospodarczej

Przypomnijmy, iż przedsiębiorca o ile spełnia warunki ustawowe może opłacać składki społeczne w ZUS według następujących zasad:

  1. Ulga na start – opłaca jedynie składkę zdrowotną przez okres 6 miesięcy.
  2. ZUS preferencyjny – składki na ubezpieczenia społeczne są opłacane od kwoty 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
  3. Mały ZUS Plus – podstawa do naliczania składek społecznych zależy od kwoty dochodu osiągniętego za poprzedni rok podatkowy, o ile limit przychodów nie przekracza 120.000 zł. Jednak w podstawie znajdzie się nie mniej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę i nie więcej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego
  4. Duży ZUS – podstawa do składek społecznych wynosi co najmniej 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Obciążenia z tytułu składek społecznych w działalności gospodarczej mogą być więc różne. Przedsiębiorcy o ile jest to możliwe chętnie korzystają ze zwolnienia opłacania składek społecznych.

Zbieg tytułów do ubezpieczeń – działalność gospodarcza i etat

Najczęściej przedsiębiorca, który pozostaje w zatrudnieniu na etacie, o ile otrzymuje minimalne wynagrodzenie za pracę, nie musi opłacać składek społecznych w działalności gospodarczej. jeżeli jednak podstawa do naliczania składek społecznych na umowie o pracę byłaby niższa, to wówczas przedsiębiorca ma obowiązek zapłacić składki społeczne z obydwu tytułów – z działalności i etatu.

Zasady rozliczania składek społecznych osób prowadzących działalność gospodarczą, u których dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń zostały omówione szczegółowo na przykładach w podlinkowanej publikacji.

Składki ZUS przy braku wynagrodzenia w przypadku przedsiębiorcy na etacie

Rodzi się pytanie, a co ze składkami społecznymi w sytuacji, w której przedsiębiorca na etacie nie uzyska wynagrodzenia w danym miesiącu? Taka sytuacja została opisana we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji w ZUS, numer sprawy DI/200000/43/416/2023 z dnia 1 czerwca 2023 r. Przedsiębiorca pracujący na etacie zadał pytanie, co ze składkami społecznym w działalności gospodarczej, jeżeli z uwagi na zmianę terminu wypłaty wynagrodzenia w jednym z miesięcy nie otrzymał wynagrodzenia za pracę. W odpowiedzi na pytanie ZUS napisał m.in., iż jeśli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z działalności jest równa lub wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, to przedsiębiorca nie ma obowiązku opłacania składek z działalności. najważniejsze jest zagwarantowanie przez pracodawcę w zawartej umowie o pracę kwoty wynagrodzenia w wysokości nie mniejszej niż kwota minimalnego wynagrodzenia. W tej konkretnej sprawie ZUS zgodził się, iż brak wypłaty wynagrodzenia nie obliguje przedsiębiorcy do obowiązku zapłaty składek społecznych z działalności.

Podsumowanie

Przedsiębiorca, który podejmie pracę na etacie, będzie objęty obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym z tytułu umowy o pracę. Oznacza to, iż jeżeli będzie miał zagwarantowane co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, to zapłata składek społecznych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w takim przypadku jest dobrowolna. W publikacji opisany został szczególny przypadek, gdzie w jednym z miesięcy nie doszło do wypłaty wynagrodzenia z uwagi na zmianę terminu dokonywania wypłat wynagrodzeń. Przedsiębiorca powziął wątpliwość czy w takim przypadku nie musi za ten miesiąc opłacić składek społecznych z działalności. ZUS jednak uznał, iż jeżeli umowa o pracę gwarantuje wypłatę minimalnego wynagrodzenia, to przedsiębiorca nie musi płacić składek społecznych z działalności w takim przypadku.

Idź do oryginalnego materiału