Składki ZUS wspólnika spółki komandytowej

1 rok temu

Pani Moniko, bardzo proszę o pomoc w skomplikowanej sprawie! Do zarejestrowanej naszej spółki komandytowej (prowadzimy działalność pozarolniczą) ma przystąpić nowy komandytariusz w formie aktu notarialnego. Członkowie spółki potrzebują rozstrzygnąć czy komandytariusz będzie podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz czy wspólnik spółki komandytowej może korzystać z ulgi na start lub preferencji w opłacaniu składek ZUS? Które przepisy prawa pozwolą na odnalezienie odpowiedzi na powyższe pytania?
Z takimi wątpliwościami zwróciła się do mnie Ania [imię zmienione], specjalistka kadrowo-płacowa z Wrocławia.

Komandytariusz przystępujący w formie aktu notarialnego do zarejestrowanej spółki komandytowej, która prowadzi działalność pozarolniczą, podlega od dnia tego przystąpienia (a nie od dnia jego zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym) obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej przez spółkę działalności pozarolniczej, chyba iż podlega już innemu obligatoryjnemu tytułowi ubezpieczeń społecznych. Data podpisania aktu notarialnego o przystąpieniu do spółki komandytowej jest terminem, od którego należy opłacać obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne.

Zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń społecznych przez okres sześciu miesięcy, określane potocznie “ulgą na start”, jest adresowane do osób fizycznych będących przedsiębiorcami, czyli osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą, na mocy art. 3, art. 4 i art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6.03.2018 r. Prawo przedsiębiorców.

Wspólnik spółki komandytowej nie jest przedsiębiorcą, gdyż ten status przysługuje spółce komandytowej na mocy art. 102 ustawy z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych. W konsekwencji, wspólnik spółki komandytowej nie może skorzystać z “ulgi na start”. Wspólnik spółki komandytowej nie może również skorzystać z preferencyjnych form opłacania składek na ubezpieczenia społeczne takich, jak możliwość opłacania przez okres 24 miesięcy kalendarzowych składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej podstawy wymiaru, nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czy też możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru uzależnionej od dochodu (mały ZUS plus).

Idź do oryginalnego materiału