Chwila wytchnienia przy szklance orzeźwiającej, schłodzonej lemoniady to jeden z lepszych pomysłów na letnie upały. Kto z nas o tym nie marzy, gdy żar dosłownie leje się z nieba? Wydaje się więc, iż zorganizowanie niewielkiego stoiska z tym pysznym napojem to świetna szansa na dorobienie, zwłaszcza dla dzieci. Tę popularną formę “dziecięcego biznesu” często spotkać możemy w filmach i serialach. Czy taka działalność jest jednak legalna w Polsce? Czy sprzedaż lemoniady przez dzieci wymaga pozwolenia?
Sprzedaż lemoniady przez dzieci
Dzieci sprzedające szklanki z zimną lemoniadą w słoneczne dni to jeden z obrazków, które nierozerwalnie kojarzą nam się z amerykańskimi produkcjami filmowymi. Wydaje się, iż jest to jeden z lepszych pomysłów dla przedsiębiorczych młodych ludzi, którzy chcieliby dorobić sobie nieco do kieszonkowego. Przy okazji jest to także świetny sposób, aby dziecko zyskało świadomość wartości pieniądza i samodzielnie przekonało się, iż na każdy grosz trzeba zapracować.
Chociaż w niektórych krajach zdarza się spotkać takie niewielkie stoiska, to jednak w Polsce nie jest to zbyt popularna inicjatywa. Trudno się jednak temu dziwić. Zgodnie z przepisami za handel bez zezwolenia grożą kary i mandaty. Dodatkowo kwestię tę komplikuje fakt, iż zwykle dotyczy to dzieci niepełnoletnich, które naturalnie nie prowadzą żadnej działalności, a co za tym idzie nie odprowadzają podatków od ewentualnych przychodów. Pojawiają się więc wątpliwości, czy takie uliczne stoisko z lemoniadą dla dzieci nie spotka się z negatywną reakcją ze strony policji i straży miejskiej, a całe przedsięwzięcie zakończy się np. mandatem. Do dyskusji dochodzi także kwestia sanepidu. Chodzi przecież o sprzedawanie produktu spożywczego, w związku z czym rodzi się pytanie, czy nie potrzeba do tego specjalnych pozwoleń.
Czy sprzedawanie lemoniady jest legalne?
Dla wszystkich zainteresowanych rozpoczęciem tego typu inicjatywy nie mamy jednak dobrych wieści. Niestety nie ma jasno określonych regulacji w tej sprawie. Co prawda, tego typu działalność prowadzona przez dzieci – czyli sprzedawanie samodzielnie wykonanych ciast, lemoniady czy innych przysmaków – np. na rzecz szkoły czy w ramach jakiejś zbiórki charytatywnej jest dopuszczalna i często spotykamy się z nią m.in. podczas miejskich festynów. Możliwe więc, iż również w przypadku drobnego handlu na podjeździe własnego domu straż miejska czy sanepid przymknęliby oko na brak pozwoleń.
Często w mediach możemy przeczytać doniesienia o tym, iż dzieci z własnej inicjatywy prowadziły sprzedać jakichś swoich wyrobów, aby wesprzeć zbiórkę np. dla potrzebującego kolegi czy koleżanki. Są to pomysły naprawdę wartościowe i godne pochwały i nie powinny być karane. Podobnie zresztą jak nieduże stoisko, przy prowadzeniu którego dziecko może się naprawdę wiele nauczyć. Prawo pozwala na to w wielu miejscach na świecie, np. w Stanach Zjednoczonych.
Czy dzieci mogą sprzedawać lemoniadę w naszym kraju? Polskie prawo nie reguluje tej kwestii. Mamy jednak przepis mówiący o tym, iż dziecko poniżej 13. roku życia nie posiada tzw. umiejętności czynności prawnych. W związku z tym nie mają również prawa do dokonywania poważniejszych transakcji. Twórcy tego prawa nie określili jednak dokładnie kwoty transakcji, a przecież wiadomo, iż dziecko poniże 13 lat spokojnie może kupować drobne produkty w sklepie. Wydaje się więc, iż należałoby przy interpretacji tego przepisu kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.
Żadna regulacja prawna nie stanowi wprost, iż przedsiębiorca musi mieć pełną zdolność do czynności prawnej. Przepisy zakazują wyzysku dzieci i zobowiązują do zapewnienia im bezpieczeństwa.
radca prawny Przemysław Antas, komentarz dla naTemat.plCzy można sprzedawać lemoniadę bez pozwolenia?
Sprzedawanie lemoniady na ulicy przez dzieci nie jest prawnie uregulowane. Wydaje się jednak, iż gdyby urzędnicy sanepidu czy straż miejska otrzymali zgłoszenie o tego typu działalności, w pierwszej kolejności zainteresowaliby się, czy dzieci są bezpieczne i czy mają pozwolenie od rodziców na przebywanie w tym miejscu i zajmowanie się tym przedsięwzięciem. Dziennikarze portalu naTemat poprosili choćby o komentarz w tej sprawie radcę prawnego, który stwierdził, iż “przy tak niewielkiej skali nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej czy używać kas fiskalnych”.
Wprawdzie nie widzę żadnego przepisu, który wprost zakazywałby dzieciakom w takiej sytuacji prowadzenia działalności, ale może się pojawić pytanie, czy taka działalność jest w danym przypadku na tyle samodzielna i zorganizowana, iż wyklucza pracę najemną, np. na rzecz rodzica czy dostawcy towaru. Każdy kto dopuszcza do wykonywania pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko do ukończenia przez nie 16 roku życia podlega karze grzywny.
radca prawny Przemysław Antas, komentarz dla naTemat.plRodzice pytają o sprzedaż lemoniady przez dzieci
Nie ma co do tego jasnych regulacji prawnych. jeżeli posiadamy działalność i wszelkie pozwolenia, to oczywiście sprawa jest jasna. W innym przypadku trudno powiedzieć. Teoretycznie służby i sanepid przymykają oko na tego typu działalność na niewielką skale, szczególnie w przypadku dzieci.
Nie ma w tej kwestii konkretnych przepisów. Taka inicjatywa nie niewielką skalę jest raczej dopuszczalna.
Uliczny handel wymaga odpowiednich pozwoleń.