Sprzedaż z zapłatą przez system szybkich płatności – kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

1 rok temu

Sprzedaż w systemie wysyłkowym stała się bardzo popularna w ostatnich latach, coraz więcej osób przekonuje się do zakupów bez wychodzenia z domu. Przy zakupach internetowych firmy pozwalają na dokonywanie zapłaty w różnych formach, jedną z nich jest system szybkich płatności. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się tematem powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży z wykorzystaniem szybkich płatności.

Kiedy mówimy o szybkich płatnościach?

Przy dokonywaniu płatności przez internet dla klienta najważniejsze jest bezpieczeństwo, nikt nie chce być pozbawiony środków finansowych. Dlatego przed dokonaniem zakupu online wiele osób sprawdza najpierw jakie są dostępne formy płatności. Najczęściej nabywca ma wybór zapłaty kartą płatniczą, zwykłym przelewem bankowym lub może korzystać z płatności za pobraniem. W ostatnich latach jednak najbardziej popularne stały się szybkie płatności, które pozwalają dokonać zapłaty bezpośrednio po dokonaniu zakupu, jest to szybka i wygodna forma płatności. Takimi najbardziej znanymi są płatności typu: PayU, PayPal czy Przelewy24.

Szybka płatność elektroniczna polega na dokonaniu automatycznej zapłaty po zaakceptowaniu transakcji przez pośrednika, którym jest operator płatności
Klient jest przekierowywany na stronę internetową swojego banku, gdzie po zalogowaniu dokonuje płatności bez konieczności wypełniania danych do przelewu
Sposób realizacji płatności jest prosty i szybki, co znacząco skraca czas realizacji zamówienia i upraszcza cały proces

Powstanie obowiązku podatkowego w VAT

Obowiązek podatkowy w VAT na zasadach ogólnych powstaje:

  1. Z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.
  2. Z chwilą dokonania dostawy towarów.

Obowiązek podatkowy będzie zależał od tego, która z tych czynności nastąpiła jako pierwsza.

Przykład 1

Zapłata za towar zakupiony w sklepie internetowym została dokonana dnia 30 listopada, środki na rachunek bankowy przedsiębiorcy wpłynęły 30 listopada, a dostawa towarów miała miejsce 1 grudnia. W tym przypadku obowiązek podatkowy powstaje w dacie 30 listopada.

Przykład 2

Przedsiębiorca dokonał dostawy towarów 30 listopada, zapłata za towar została dokonana 1 grudnia. W tym przypadku obowiązek podatkowy powstaje również 30 listopada.

Jeżeli dojdzie do wcześniejszej zapłaty środków, tak jak to ma najczęściej miejsce w transakcjach online, najważniejszy będzie moment wpływu środków na rachunek bankowy przedsiębiorcy. Jednak powstaje pytanie, jak to będzie w przypadku wykorzystania systemu szybkich płatności?

Sprzedaż z zapłatą przez system szybkich płatności – kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Co do zasady w przypadku zapłaty brana jest pod uwagę data wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy przedsiębiorcy. Co jednak jeżeli wykorzystywany jest system szybkich płatności? W takim przypadku środki wpływają najpierw na rachunek bankowy operatora płatności, a dopiero w następnej kolejności na rachunek przedsiębiorcy. Operator przekazuje środki do adresata płatności w terminach ustalonych w umowie. W innym modelu rozliczeniowym, to przedsiębiorca może inicjować przekazania środków z rachunku pośrednika, które do tego czasu będą leżały na rachunku pośrednika. Zobaczmy więc jak rozpoznawać obowiązek podatkowy w VAT w takich przypadkach.

Cykliczne przekazywanie wpłat przez operatora płatności
Z umowy wynika, iż tylko operator płatności może przekazywać środki na rachunek bankowy przedsiębiorcy. W takim przypadku obowiązek podatkowy powstaje w chwili wpływu środków na rachunek przedsiębiorcy.

Przykład

Przedsiębiorca uzgodnił z operatorem płatności, iż wpłaty dokonywane za jego pośrednictwem będą przesyłane codziennie na rachunek bankowy przedsiębiorcy. W takim przypadku obowiązek podatkowy powstaje w dacie wpływu środków na rachunek przedsiębiorcy

Przekazywanie wpłat przez operatora płatności na zlecenie przedsiębiorcy
W takim przypadku obowiązek podatkowy powstanie w dacie wpłaty na rachunek pośrednika, ponieważ przedsiębiorca cały czas dysponuje środkami, które znajdują się na rachunku pośrednika.

Przykład

Przedsiębiorca zleca przesyłanie środków z rachunku pośrednika nieregularnie, w zależności od stanu środków na rachunku. W takim przypadku musi pamiętać, iż obowiązek podatkowy powstanie w dacie wpływu środków na rachunek pośrednika płatności

W jednej z interpretacji podatkowych z dnia 07.03.2016 r. nr ILPP2/4512-1-882/15-4/AD Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (interpretacja aktualna) potwierdził, iż jeżeli przedsiębiorca jest faktycznym dysponentem środków na rachunku operatora płatności i są one stale w jego dyspozycji, to bez znaczenia będzie, w którym momencie płatności od klientów zostaną przekazane na konto bankowe przedsiębiorcy, obowiązek podatkowy powstanie w dacie wpływu środków na konto pośrednika.

Powstanie obowiązku podatkowego w PIT

Obowiązek podatkowy w podatku dochodowym powstaje na zasadach opisanych w ustawie o PIT. Dla przedsiębiorcy oznacza to moment wykazania przychodu w PKPiR czy Ewidencji przychodów w prawidłowym okresie rozliczeniowym.

Powstanie obowiązku podatkowego w PIT na zasadach ogólnych:

  • dzień wydania towaru,
  • wykonania usługi,
  • zbycia prawa majątkowego

nie później niż dzień:

  • wystawienia faktury lub
  • uregulowania należności.

Skoro w systemie szybkich płatności dostawa towarów jest inicjowana przez płatność, to o powstaniu obowiązku podatkowego w PIT będzie decydowała data dokonania zapłaty. Można więc przyjąć, iż za datę powstania przychodu, bez względu na formę opodatkowania – zasady ogólne czy ryczałt, przyjmuje się dzień uregulowania należności. W takim razie w zależności od przyjętego modelu rozliczeń będzie to dzień wpływu środków na rachunek bankowy przedsiębiorcy lub dzień wpłaty na rachunek pośrednika płatności.

Podsumowanie

Przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po systemy szybkich płatności. Jest to poręczne narzędzie, które pozwala gwałtownie i sprawnie zrealizować zapłatę za towar. Przyspiesza to cały proces realizacji zamówienia. Dla przedsiębiorcy najważniejszy będzie moment rozpoznania obowiązku podatkowego, szczególnie na przełomie okresów rozliczeniowych. Przyjmuje się, iż w przypadku wpłat dokonywanych na rachunki operatorów kluczowa będzie umowa, z której wynika, w jaki sposób będą przekazywane środki na rachunek bankowy przedsiębiorcy. jeżeli będą realizowane cyklicznie przez operatora, a przedsiębiorca nie będzie mógł tego modyfikować, to w takim przypadku obowiązek podatkowy powstanie w dacie wpływu na rachunek przedsiębiorcy. jeżeli jednak to przedsiębiorca będzie decydował kiedy te środki zostaną przekazane, to wówczas obowiązek podatkowy należy rozpoznać w dacie wpływu środków na rachunek pośrednika.

Idź do oryginalnego materiału