Startupy zmienią rynek?

1 rok temu

Cyfrowa zmiana warty w najmie mieszkań. Startupy zmienią rynek?

Czy wynajem mieszkania przez internet ma przyszłość? Rumuński startup Miluu przekonuje, iż to możliwe. Aktualnie w polskim portfolio firmy znajdują się nieruchomości o wartości bliskiej 40 mln zł, a będzie jeszcze więcej.

  • Milluu to założona w 2019 roku w Rumunii platforma proptech typu end-to-end, która zarządza nieruchomościami wartymi łącznie 50 mln euro.
  • Milluu oferuje pełną cyfryzację całego procesu wynajmu mieszkania, przy pomocy pierwszej w tym sektorze aplikacji.
  • Miluu weszło do Polski w maju br. Na ekspansję pozyskano finansowanie o wartości miliona euro od polskiego funduszu inwestycyjnego CofounderZone oraz obecnych inwestorów.

Mamy ambitne plany ekspansji na Polskę. Tuż, po nowym roku chcemy rozwinąć skrzydła na rynku wrocławskim i krakowskim

- zapowiada Paulina Mudryk-Garcia, Sales Manager w Milluu.

Powiększa się również zespół platformy. W związku z rozwojem na nowych rynkach, firma planuje rekrutację w regionach.

Mieszkanie na wynajem się opłaca

Przypomnijmy, po wybuchu wojny w Ukrainie, ceny wynajmu poszybowały w górę. I choć w tej chwili nie ma już takiego zainteresowania najmem, to ceny nie wróciły do swoich pierwotnych wartości sprzed ataku Rosji.

- To sprawiło, iż większe mieszkania, tzn. trzy czy czteropokojowe stały się na tyle drogie, iż coraz mniej osób jest w stanie pozwolić sobie na opłacanie za nie czynszu. Są to kwoty rzędu 6 tys. czy choćby 7 tys. zł - mówi Paulina Mudryk-Garcia. - Dlatego zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe i kawalerki dobrze skomunikowane z centrum, leżące np. przy linii metra lub te najbliżej centrum Warszawy.

Wynajem mieszkania przez internet ma swoich zwolenników

Właściciele mieszkań na wynajem, którymi zarządza Miluu są w różnym wieku.

- To trzydziesto- i czterdziestolatkowie, a także osoby będące na emeryturze. Nasz najstarszy klient ma ponad osiemdziesiąt lat. Osoby te zwykle są bardzo zajęte i cenią sobie swój czas. Stąd potrzeba, aby to Milluu przejęło ciężar opieki nad mieszkaniem i dopilnowało wszystkich spraw związanych z wynajmem lokalu - tłumaczy Paulina Mudryk-Garcia. - Są też tacy, którzy doświadczyli już trudów związanych z usunięciem niepłacącego lokatora. Oferta Milluu z gwarancją płatności czynszu przez cały okres trwania umowy jest dla nich tym bardziej atrakcyjna - dodaje.

Liczba mieszkań na wynajem przez internet jeszcze urośnie

Jak przekonuje Miluu, wraz z dynamicznym rozwojem sektora nieruchomości w Polsce, rynek najmu także ewoluuje, przyjmując nowe trendy i innowacje.

Jest to pewne, iż nastąpi wzrost popytu na wynajem online, a zdolność do wynajmowania mieszkań online stanie się normą. Klienci coraz bardziej cenią sobie wygodę, bezpieczeństwo i szybkość, jakie oferuje wynajem przez internet - podkreśla Paulina Mudryk-Garcia.

- Oczekujemy, iż coraz więcej właścicieli nieruchomości zwróci się ku platformom cyfrowym, takim jak Milluu - dodaje.

Zwiększy się również rola technologii.

Blockchain, AI, analiza danych zrewolucjonizują procesy wynajmu. Wpłyną na większą przejrzystość, bezpieczeństwo i skuteczność w transakcjach najmu - prognozuje Paulina Mudryk-Garcia z Miluu.

Z kolei wymogi UE i konieczność posiadania certyfikatów energetycznych dla nieruchomości ukształtują nowe najważniejsze kryteria wyboru nieruchomości.

Na znaczeniu zyskają również kompleksowe usługi zarządzania nieruchomościami, w tym platformy, które oferują nie tylko wynajem, ale także gwarancję płatności, ubezpieczenia i zarządzanie nieruchomością.

Cyfrowa rewolucja w najmie

Czy najem faktycznie da się zdigitalizować? Milluu przekonuje, iż to możliwe.

- Oczywiście, na etapie przekazywania kluczy do lokalu przez właściciela czy pokazywania lokalu potencjalnemu najemcy, kontakt fizyczny jest nieodzowny. Jednak wszystkie inne czynności, takie jak np. podpisywanie umowy, marketing lokalu, kontrola mieszkania, płatności – to wszystko można przeprowadzić online w aplikacji - wyjaśnia Paulina Mudryk-Garcia. - Późniejsza obsługa najmu również wiąże się z przeniesieniem wielu czynności online, np. okresowa kontrola mieszkania na życzenie właściciela jest dostępna online w naszej aplikacji.

W obliczu dynamicznego rozwoju technologicznego, cyfryzacja procesów najmu nieruchomości wydaje się kolejnym kamieniem milowym w rozwoju rynku.

Z całą pewnością rynek pójdzie w stronę pełnej digitalizacji umów najmu. Zintegrują się one w pełni z platformami cyfrowymi - uważa Paulina Mudryk-Garcia. - Pojawią się także Inteligentne Filtry i Rekomendacje. Takie algorytmy oparte na sztucznej inteligencji pomogą najemcom znaleźć idealne mieszkanie, uwzględniając ich preferencje, budżet i lokalizację. Inteligentne filtry przyspieszą proces wyszukiwania, eliminując nieodpowiednie propozycje.

Jak przekonuje Miluu, rozwinięta wirtualna rzeczywistość umożliwi potencjalnym najemcom zwiedzanie mieszkań online bez wychodzenia z domu. Dzięki wirtualnym spacerom będą mogli poznać każdy zakątek nieruchomości, co zrewolucjonizuje proces oglądania mieszkań. - W Milluu oferujemy już tego typu rozwiązania - mówi.

Dzięki e-płatnościom, nowy wymiar zyskają również płatności czynszów, kaucji i innych opłat. Automatyzacja finansów ułatwi zarządzanie transakcjami, eliminując potencjalne błędy i opóźnienia. - Standardem staną się również specjalistyczne ubezpieczenia dla właścicieli nieruchomości. Obejmować będą wszystkie aspekty wynajmu, włączając w to ochronę przed ewentualnymi szkodami i utratą dochodów. W Milluu udzielamy gwarancji na regularną płatność czynszu przez cały okres trwania umowy bez względu na to czy najemca jest w mieszkaniu czy nie, jak również oferujemy szeroki pakiet ubezpieczenia nieruchomości - mówi Paulina Mudryk-Garcia.

Podkreśla także, iż wzrost dostępności edukacji dla właścicieli i najemców będzie kluczowy. Webinary, kursy online i poradniki pomogą zrozumieć zmieniające się przepisy i prawa dotyczące najmu, tworząc bardziej świadomy rynek.

Źródło: Milluu

Artykuł również 9.11.2023 przez https://www.propertynews.pl/

Idź do oryginalnego materiału