Dziś kilka słów o tym, jak należy opodatkować usługi odpłatnego wypożyczenia muzealiów oraz jaka jest stawka na udostępnienie wizerunków eksponatów. Kwestia ta jest dla Ciebie bardzo istotna, jeżeli prowadzisz działalność muzealną. jeżeli bowiem popełnisz błąd w ustaleniu stawki na swoje usługi, grozi Ci powstanie zaległości podatkowej, odsetki oraz sankcje.
Zakres zwolnienia od VAT
Ze zwolnienia od korzystają m.in. usługi kulturalne świadczone przez podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury. Zwolnienie dotyczy również innych organizacji pozarządowych prowadzących działalność kulturalną.
Jeśli jednak chcesz zastosować zwolnienie, nie możesz prowadzić działalności w celu systematycznego osiągania zysku. Natomiast jeżeli go osiągasz, musisz go przeznaczyć na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług (art. 43 ust. 18 ustawy o VAT).
Pamiętaj, iż szereg usług kulturalnych nie korzysta ze zwolnienia. Dotyczy to np. usług wstępu oraz usług związanych z filmami i nagraniami na wszelkich nośnikach (art. 43 ust. 19 ustawy o VAT).
Zakres zwolnienia jest istotny dla usług, którymi dziś się zajmujemy. O samym zwolnieniu dla usług kulturalnych wspominałem już kilka razy, przede wszystkim we wpisie Kiedy instytucja kultury korzysta ze zwolnienia z VAT?
Stawka VAT na udostępnianie eksponatów
W tym przypadku nie ma chyba większych wątpliwości. Udostępnienie eksponatów muzealnych na rzecz innej instytucji kultury czy innych podmiotów jest usługą kulturalną. o ile więc zachowane są pozostałe warunki, do odpłatnego udostępnienia eksponatów zastosujesz zwolnienie od VAT.
A co w sytuacji, gdy wypożyczasz eksponaty nieodpłatnie?
To, czy takie wypożyczenie podlega VAT (jaku usługa zwolniona) zależy od okoliczności w jakich wypożyczasz swoje eksponaty. jeżeli wypożyczasz eksponaty dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o VAT, takie wypożyczenie nie podlega VAT. W przeciwnym razie będzie to usługa zwolniona od VAT.
Stawka na udostępnienie wizerunków eksponatów
W przypadku usług udostępniania wizerunku eksponatów sprawa jest nieco bardziej złożona. Stawka na udostępnienie wizerunków eksponatów zależy bowiem od tego, czy jest to usługa kulturalna oraz czy zastosowanie ma wyłączenie ze zwolnienia od VAT. Udostepnienie wizerunków muzealiów przez instytucję kultury jest usługą kulturalną. o ile jednak wiąże się nagraniem filmu z wizerunkami muzealiów, może teoretyczne być usługą związaną z filmami i nagraniami na wszelkich nośnikach.
Kwestią tą zajął się niedawno Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. W interpretacji indywidualnej uznał, iż udostepnienie wizerunków muzealiów w postaci zdjęć lub filmów korzysta ze wolnienia od VAT. Dyrektor podkreślił, że:
„(te) usługi można zaliczyć do usług kulturalnych, polegających na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.
(…) Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, iż świadczone przez Muzeum kompleksowe usługi udostępniania wizerunków muzealiów, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy.”
(interpretacja z 17 listopada 2020 r., nr 0113-KDIPT1-2.4012.570.2020.2.KW).
Ze względu na pandemię i natłok obowiązków ostatni weekend był pierwszym, w którym mogłem po dłuższej przerwie odwiedzić muzeum. Tym razem udaliśmy się do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. To kolejne muzeum, które będzie dobrze wykorzystało stosunkową niewielką przestrzeń jaką mogło zagospodarować na potrzeby wystawy. Zachęcam do odwiedzin muzeum w trakcie spaceru po Starym Mieście. Zobaczysz m.in taką pracownię