Stopień uszkodzenia ciała a tryb ścigania sprawcy
Tryb ścigania zależny jest od skutku zachowania sprawcy i tego, jaki uszczerbek na zdrowiu poniosła ofiara. W kodeksie określone są dwa tryby – prywatnoskargowy i publicznoskargowy.
Może zdarzyć się tak, iż to od woli pokrzywdzonego zależeć będzie, czy sprawca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.
Ciężki uszczerbek na zdrowiu
W sytuacjach, gdy dojdzie do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, następuje ściganie z urzędu, niezależnie od woli pokrzywdzonego i bez względu na relacje łączące obie strony.
Średni uszczerbek na zdrowiu
W przypadku średniego uszczerbku na zdrowiu mamy kilka opcji. Gdy czyn został popełniony nieumyślnie, a pokrzywdzoną była osoba najbliższa, np. siostra, ściganie będzie odbywało się na jej wniosek. o ile jednak czyn został popełniony umyślnie, wówczas jest to ścigane z urzędu.
Lekki uszczerbek na zdrowiu
Takie przestępstwo odbywa się z oskarżenia prywatnego. Wówczas to, czy działanie sprawcy było umyślne czy nieumyślne, jest bez znaczenia. Jest jednak pewien wyjątek, a mianowicie, kiedy osoba pokrzywdzona jest osobą najbliższą i wspólnie zamieszkuje ze sprawcą czynu. W takim wypadku ma miejsce ściganie z urzędu.
Przeczytaj więcej:
Pobicie. Jakie kary?