- Przepisy RyczałtU zostaną znowelizowane ustawą z 7.10.2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 2180; dalej: ZmPDOPrU22);
- ZmPDOPrU22 wejdzie w życie 1.1.2023 r.
Podczas stosowania przepisów RyczałtU, dotyczących tzw. ulgi na złe długi, pojawiało się wiele wątpliwości interpretacyjnych, które ustawodawca postanowił rozwiązać w nowelizacji RyczałtU z 7.10.2022 r. Dlatego wprowadzony został art. 11 ust. 13a RyczałtU, zgodnie z którym do wierzytelności i zobowiązań zwiększających lub zmniejszających przychody (w związku z ulgą na złe długi) stosuje się odpowiednio przepis art. 11 ust. 3 RyczałtU, dotyczący opodatkowania ryczałtem w przypadku wystąpienia różnych stawek. Zgodnie z tą zmianą, w sytuacji gdy podatnik uzyskuje przychody m.in. z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowane różnymi stawkami, i dokonuje odliczeń od przychodów, czyni to od każdego rodzaju przychodu w takim stosunku, w jakim w roku podatkowym pozostają poszczególne przychody opodatkowane różnymi stawkami w ogólnej kwocie przychodów. Ustawodawca chce tym samym doprecyzować regulacje w zakresie zwiększania lub zmniejszania przychodów o wartość wierzytelności i zobowiązań wynikających z transakcji handlowych. W sytuacji gdy podatnik osiąga przychody z działalności gospodarczej, opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu, to zwiększenie lub zmniejszenie przychodów będzie odbywało się od każdego rodzaju, w takim stosunku, w jakim poszczególne przychody pozostają opodatkowane różnymi stawkami w ogólnej kwocie przychodów.
Nowelizacja RyczałtU wprowadza ponadto pewne uproszczenia dla podatników, polegające na rezygnacji z załącznika do zeznania podatkowego, w którym dotychczas wykazywane były wierzytelności lub zobowiązania, z którymi związane były zwiększenia lub zmniejszenia. Jest to konsekwencją zmian wprowadzonych w ustawie z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128).
Nowelizacja przepisów RyczałtU wejdzie w życie 1.1.2023 r., co oznacza, iż uszczegółowione przepisy znajdą zastosowanie dopiero do zeznań składanych od rozliczenia za 2023 r.