O tym, czy dostrzegamy osoby z niepełnosprawnościami i jak je wspieramy dyskutowano na I Konferencji z cyklu „Tak to widzę: Pełnosprawni mimo niepełnosprawności”. W konferencji uczestniczył Jan Gawroński, społeczny zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka.
Konferencję, która odbyła się 3 października, zorganizował Zespół Placówek Młodzieżowych Bursa w Grudziądzu oraz Fundacja Aktywnej Rehabilitacji. Otworzyli ją Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza oraz Ewa Szulc-Żebrowska, dyrektorka Bursy.
Społeczny zastępca RPD wyraził wdzięczność i podziękował za zaproszenie, inicjatywę, pomysł i tak ogromne zaangażowanie młodzieży w organizację i prowadzenie wydarzenia. Podczas przemówienia Jan Gawroński podkreślił konieczność intensywnych działań na rzecz profilaktyki zdrowia psychicznego, a także zwrócił uwagę na problem braku dostępności architektonicznej miejsc użyteczności publicznej. Poinformował o możliwościach prawnych zgłoszenia tego faktu.
Młodzież zaprezentowała sceny dotyczące pomocy i savoir-vivre’u wobec osób z niepełnosprawnościami. Była to niezwykła lekcja dostępności i różnorodności. Pokaz paraboksu był jedynym z przykładów aktywizacji silnie opartej na pasji.
W panelu „Uraz oczami specjalisty”, który poprowadził Krzysztof Winkler, fizjoterapeuta pracujący na oddziale rehabilitacji neurologicznej, wybrzmiał głos osób samorzeczniczych po urazach. Rozmowa o praktycznej stronie życia osób z niepełnosprawnością ruchową była poruszającą lekcją życia dla wszystkich uczestników i uczestniczek konferencji.