Deklarację PIT możemy złożyć już teraz, jednak będzie liczona najwcześniej od 15 lutego.
Zwrot podatku. Emeryci i renciści
Na zwrot nadpłaconego podatku mogą liczyć emeryci i renciści z niewysokimi świadczeniami czy wykonujący obowiązki w ramach umowy zlecenia. Także ci, którzy korzystają z ulg podatkowych.
Zwrot podatku. Pracujący na umowie zlecenie i osoby korzystające z ulg
Drugą grupą podatników, która może liczyć na zwrot, są ci, którzy pracują w ramach umowy zlecenie. Dodajmy: nie wszyscy, ale tylko ci, które nie złożyły w 2024 roku PIT-2 i nie skorzystały z kwoty wolnej od podatku.
Także osoby, które korzystają z ulg podatkowych, na przykład rodzice, osoby rozliczające się razem z małżonkiem czy odliczający darowizny mogą liczyć na zwrot podatku. W ten sposób można zyskać choćby kilka tysięcy złotych. O niektórych sposobach informowaliśmy w naTemat.
Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!
Czy przysługuje nam zwrot podatku?
Kto jeszcze może dostać 3 tysiące zwrotu podatku?
Ci, którzy odkładają środki finansowe na emeryturę przy pomocy Indywidualnego Konta Emerytalnego, mogą znacząco zmniejszyć swoje zobowiązania w ramach rozliczenia PIT. Jak to zrobić?
Pieniądze można dostać w trzech przypadkach:
rozliczanie się na zasadach ogólnych według skali podatkowej (12 i 32 proc.),
korzystanie z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
rozliczanie się według podatku liniowego (19 proc.).
Od podatku odlicza się tylko wpłaty dokonane w danym roku kalendarzowym. Przepisy ograniczają maksymalną kwotę składek na IKZE.
W 2024 roku limity wpłat do IKZE wynosiły 14 083,20 zł dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, 9 388,80 zł dla wszystkich pozostałych osób.
Szczegółowe zasady zwrotu podatku z tego tytułu omówiliśmy w tym tekście. Więcej o zasadach terminu zwrotu podatku przeczytacie na rządowej stronie podatki.gov.pl.