Tej ulgi już nie odliczymy od podatku. Ważna zmiana w PIT dla sporej grupy Polaków

4 godzin temu
Sezon na rozliczanie PIT-ów w pełni. Możemy skorzystać z wielu ulg, dzięki którym będziemy mieć do zapłacenia mniejszy podatek. Tym samym więcej pieniędzy zostanie na naszym koncie. Jednak z początkiem 2025 r. weszła w życie zmiana, która nie spodoba się osobom mającym kotły olejowe lub gazowe. Dlaczego nie można już ich odliczyć od podatku?


Jedni już się rozliczyli z fiskusem, drudzy pewnie czekają do 15 lutego, kiedy uruchomiona zostanie usługa e-PIT. W prosty sposób i bez wychodzenia z domu pozwala wysłać formularz, który dodatkowe został już za nas wypełniony przez Urząd Skarbowy. Wystarczy parę kliknięć i mamy to z głowy.

W tym roku pojawiła się nowość, na którą wiele osób (szczególnie tych nierozstających się ze telefonami) z pewnością czekało. Krajowa Administracja Skarbowa wypuściła aplikację e-Urząd Skarbowy (e-US), dzięki której PIT możemy wypełnić i przesłać z poziomu telefona. To nie jedyna zmiana w rozliczeniach podatku w tym roku.

Wydatków na kotły olejowe i kotły gazowe od 2025 roku już nie można odliczyć od podatku. Dlaczego?


"Do końca 2024 r. było można odliczyć m.in. wydatki na zakup, montaż i podłączenie do sieci kotłów olejowych i kotłów gazowych. Od 2025 r. kotły gazowe i kotły na olej wypadną z listy wydatków, do których można stosować ulgę. Zatem rozliczenie PIT za 2024 r. będzie ostatnim, w którym można je ująć" – podaje "Business Insider".

Jeśli w tym roku nabyliśmy to urządzenie (lub mamy takie plany), to już nie będziemy mogli skorzystać z ulgi przy rozliczaniu PIT-u za 2025 rok (czyli w kolejnym "sezonie"). Dlatego w obecnej deklaracji jeszcze możemy wpisać tylko wydatki na kotły, które zakupiliśmy w zeszłym roku.

Powód może się wydawać oczywisty (lub też nie). Wspomniane kotły są zasilane paliwami kopalnymi, a dyrektywa unijna zakazuje wspierania finansowego tego typu urządzeń. Osoby, które przegapiły tę "okazję" mogą skorzystać za to z rozszerzonej ulgi termomodernizacyjnej.

Ulga termomodernizacyjna też została "zmodernizowana" w 2025 roku. Doszły magazyny energii i ciepła


Również od 1 stycznia 2025 roku do ulgi termomodernizacyjnej włączone są też wydatki na magazyny energii i magazyny ciepła. Rząd tym zakończy problemy przy interpretacji przepisów. Dotychczas uważało się, iż można odliczyć koszty tych urządzeń, gdy są np. częścią instalacji OZE (odnawialne źródła energii).

Jednak teraz można to zrobić również wtedy, gdy kupimy sam magazyn energii/ciepła. Oprócz tego można odliczyć od podatku wydatki na fotowoltaikę czy kolektory słoneczne, docieplenie ścian lub dachu budynku czy montaż bardziej szczelnych okien i drzwi.

Jeśli zależy nam na kotle, to lepiej kupić taki na pellet, bo to również jest uznawane za ekologiczne źródło energii. Maksymalna kwota odliczenia od dochodu wynosi 53 tys. zł, a w przypadku małżeństw podwójnie, czyli 106 tys. złotych. Opłaca się więc postarać o zwrot z tytułu ulgi termomodernizacyjnej.

Idź do oryginalnego materiału