Terminy podatkowe 2025 r. Tych dat nie możesz przegapić

6 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Terminy podatkowe potrafią przyprawić o zawrót głowy choćby doświadczonych przedsiębiorców, a co dopiero osoby, które stawiają swoje pierwsze kroki w wypełnianiu deklaracji. Poniżej znajdziesz przegląd terminów, których nie możesz przegapić. Uniknij kar i niepotrzebnego stresu związanego z opóźnieniami.


Roczne rozliczenie PIT za 2024 rok - kiedy i jak złożyć?


Najwięcej podatników zobowiązanych jest do wypełniania corocznie deklaracji PIT-37. Jest ona przeznaczona dla osób fizycznych, które osiągają przychody m.in. z umów o pracę czy umów cywilnoprawnych. Taki obowiązek dotyczy również tych, którzy rozliczają się wspólnie z małżonkiem bądź odliczają różnego rodzaju ulgi, np. na dzieci.


Dla tych osób najważniejszym terminem jest 30 kwietnia, który w 2025 roku wypada w środę. To właśnie do tego dnia musimy złożyć adekwatną deklarację za 2024 rok.


jeżeli jednak chcemy dopilnować formalności wcześniej, nic nie stoi na przeszkodzie - system e-PIT zwykle rusza już od połowy lutego, a wypełnioną deklarację można zatwierdzić choćby pierwszego dnia, w którym będzie to technicznie możliwe.Reklama
Warto również pamiętać, iż do 30 kwietnia powinniśmy uregulować wszelkie niedopłaty wynikające z rocznego zeznania. jeżeli nasze rozliczenie wykaże nadpłatę, wówczas otrzymamy zwrot zgodnie z terminem określonym w przepisach - najszybciej otrzymamy zwrot składając deklarację elektronicznie.


PIT-28 i inne formy opodatkowania dla przedsiębiorców


Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych również muszą się rozliczyć do końca kwietnia. PIT-28 dotyczy podatników, którzy zdecydowali się na opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej lub wynajmu prywatnego. o ile płacimy podatek liniowy (PIT-36L), to również powinniśmy zaznaczyć 30 kwietnia na czerwono w swoim kalendarzu.


Dla przedsiębiorców bardzo ważne są także comiesięczne lub kwartalne terminy rozliczania zaliczek na podatek dochodowy. Na przykład przy rozliczeniach miesięcznych, do 20. dnia kolejnego miesiąca należy przekazać zaliczkę do urzędu skarbowego. W rozliczeniach kwartalnych zaliczki płacimy do 20. dnia miesiąca po zakończeniu kwartału (zwykle 20 kwietnia, 20 lipca, 20 października oraz 20 stycznia kolejnego roku).


Kalendarz CIT dla spółek i osób prawnych


Jeśli prowadzimy działalność w formie spółki kapitałowej (np. spółka z o.o. czy akcyjna), jesteśmy zobowiązani do złożenia zeznania CIT-8.
Termin na złożenie zeznania CIT-8 za 2024 rok upływa z końcem marca 2025 r., o ile rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. W razie wątpliwości warto sprawdzić we własnych dokumentach rejestrowych, czy spółka nie ma indywidualnie ustalonego roku podatkowego. jeżeli tak, obowiązek złożenia zeznania przesunie się odpowiednio, trzy miesiące po zakończeniu jej roku podatkowego.
Równie ważne jak sam termin złożenia deklaracji jest termin uregulowania należnego podatku. Zasada jest taka, iż CIT za rok 2024 należy zapłacić do tego samego dnia, w którym składamy zeznanie, czyli do końca marca (lub do innego terminu, jeżeli spółka ma "przesunięty" rok podatkowy).


VAT - nie zapominaj o rozliczeniach w ciągu roku


Przedsiębiorcy działający w Polsce podlegają obowiązkowi rozliczania podatku VAT w trybie miesięcznym bądź kwartalnym.


Jeśli rozliczamy się co miesiąc, termin na złożenie deklaracji VAT-7 (lub pliku JPK_VAT) oraz na zapłatę podatku to 25. dzień miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym.
Gdy 25. dzień wypada w weekend lub święto, automatycznie przesuwa się on na pierwszy dzień roboczy po tym terminie. Przy rozliczeniach kwartalnych (VAT-7K) mamy nieco więcej czasu, bo rozliczenie składamy do 25. dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału.
Warto pamiętać, iż fiskus coraz częściej sięga po nowoczesne narzędzia elektroniczne do weryfikacji schematy deklaracji VAT. Przedsiębiorca musi liczyć się z tym, iż choćby drobne błędy mogą wywołać konieczność wyjaśnień i - w skrajnych przypadkach - doprowadzić do naliczenia odsetek czy kar administracyjnych.


ZUS i składki zdrowotne - terminy, które również mają znaczenie


Choć składki ZUS czy ubezpieczenie zdrowotne nie są bezpośrednio podatkami, ich terminowe płacenie pozostaje istotnym obowiązkiem każdej osoby prowadzącej działalność gospodarczą.


Jeżeli zatrudniamy pracowników, do 15. dnia każdego miesiąca musimy opłacić składki za poprzedni miesiąc. jeżeli z kolei jesteśmy przedsiębiorcami niezatrudniającymi personelu, płatność musi spłynąć do ZUS do 20. dnia miesiąca.
Uchybienia mogą skutkować nie tylko naliczaniem odsetek, ale też dotkliwymi konsekwencjami w sferze ubezpieczeń społecznych - włącznie z brakiem ciągłości ubezpieczenia chorobowego czy zdrowotnego.
Podsumowując, najważniejsze terminy 2025 r. to: 31 marca (CIT-8), 30 kwietnia (PIT-36, PIT-36L i PIT-37) oraz każdy 20. i 25. dzień miesiąca (lub ostatniego miesiąca kwartału) dla rozliczeń zaliczek na PIT i podatku VAT.
Warto z wyprzedzeniem przygotować się do wszystkich formalności - im wcześniej zaczniemy, tym łatwiej skorygujemy błędy i unikniemy niespodzianek. Dobre planowanie i terminowa realizacja obowiązków podatkowych w 2025 r. pozwalają skupić się na tym, co najważniejsze w biznesie.
KO
Idź do oryginalnego materiału