Meble i sprzęt AGD da się odliczyć od podatku. Możesz wyposażyć kuchnię i zaoszczędzić

4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl


Podatnicy mają szansę rozliczyć się ze skarbówką, uwzględniając przy tym ulgę związaną z wydatkami na tak zwane cele mieszkaniowe. Czy urządzenia AGD rzeczywiście można odliczyć od podatku za 2024 rok? Interpretacja fiskusa nie pozostawia żadnych wątpliwości. Trzeba jednak pamiętać, by zadbać o to samemu.
Początek roku kojarzony jest z zeznaniami podatkowymi, które można składać w tradycyjny sposób w urzędzie skarbowym, wysłać pocztą lub posłużyć się platformą Twój e-PIT. Ostatnia z opcji będzie jednak dostępna dopiero od 15 lutego 2025 roku. Wówczas pojawią się tam wstępnie stworzone deklaracje, które będzie trzeba zweryfikować, dodać poszczególne ulgi, a na końcu złożyć. Jest to niezwykle wygodna forma rozliczenia, jednakże ważne jest to, by nie pominąć etapu dodawania ulg, ponieważ w innym przypadku nie zostaną uwzględnione przez urzędników.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak politycy chcą obniżać PIT? Analizujemy programy wyborcze


PIT-39: Ulga na cele mieszkaniowe. Resort pozwala na odliczenie kuchenki, oświetlenia i mebli
W 2025 roku podatnicy również mogą skorzystać z ulgi na cele mieszkaniowe, która zgodnie z interpretacją urzędu skarbowego dotyczy wyposażenia lokali. To oznacza, iż pozwala na odliczenie kosztów związanych z budową, rozbudową, przebudową lub remontem budynku mieszkalnego w ramach PIT-39. W tej deklaracji podatnicy mogą wykazać, iż przychody ze sprzedaży nieruchomości przeznaczają na realizowanie własnych celów mieszkaniowych, co uprawnia ich do ulgi. Jak informuje serwis Pity, według katalogu opublikowanego przez Ministerstwo Finansów w 2021 roku w ten sposób można odliczyć zakup i montaż:


kuchenki gazowej, kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, płyty ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki - w zabudowie lub wolnostojących,
szafki stanowiącej element mocowania umywalki będącej kompletem z tą umywalką,
oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego,
okapów kuchennych - wyciągów i pochłaniaczy, w tym okapu podszafkowego,
mebli, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym lub jego częścią, wykonanych na indywidualne zlecenie.


Z ulgi mieszkaniowej skorzystać może podatnik, który poniósł wydatki na tak zwane cele mieszkaniowe, jednakże muszą być one związane ze sprzedażą nieruchomości. Koszty powinny bowiem zostać poniesione w okresie do trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż prywatnej nieruchomości. Z ulgi mieszkaniowej w podatku PIT mogą skorzystać osoby, które pozbyły się swoich nieruchomości - domów, mieszkań oraz działek - które nie miały związku z działalnością gospodarczą. Warto jednak pamiętać, iż niektóre wydatki, w tym zakup drobnego sprzętu AGD oraz nieruchomości nabytej ponad pięć lat wcześniej, nie kwalifikują się do odliczenia.


Od kiedy można składać PIT? Najważniejszy jest termin końcowy
PIT za 2024 rok już teraz można składać w tradycyjnej papierowej formie, jednak na elektroniczne deklaracje przygotowane przez skarbówkę należy zaczekać do połowy lutego tego roku. Ważne jest jednak, aby pamiętać, iż są to jedynie wstępne dokumenty, które trzeba zmodyfikować zgodnie z indywidualnymi potrzebami i wydatkami. Ulgę mieszkaniową również należy uwzględnić samemu, ponieważ w innym przypadku podatek danego płatnika nie zostanie odpowiednio pomniejszony.
Zobacz też: Część seniorów pożegna się z emeryturą bez podatku. Te osoby utracą zwolnienie


Zgodnie z ujednoliconym terminem składania obowiązkowych deklaracji podatkowych, w tym roku także należy złożyć je do 30 kwietnia. Niezłożenie dokumentów na czas może skutkować karą finansową oraz odsetkami za zwłokę, o czym informowaliśmy również w jednym z poprzednich artykułów.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału