Trzynastka dla pracowników sfery budżetowej

11 miesięcy temu

Czy trzynasta pensja wypłacana jest tylko w budżetówce?

Jedną z gratyfikacji finansowych, jakie może otrzymać pracownik jest dodatkowe wynagrodzenie roczne określane również jako „trzynastka”. Składnik ten nie ma charakter powszechnego. Obligatoryjnie wypłacają je pracodawcy sfery budżetowej.

Firmy prywatne mogą, ale nie muszą nagradzać w ten sposób swoich pracowników. o ile jednak chcą dawać pracownikom takie świadczenie – zasady jego wypłacania nie mogą być mniej korzystne niż te, które obowiązują w zakładach państwowych.

Warunki do otrzymania trzynastki

Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu całego roku kalendarzowego, a w szczególnych przypadkach okresu krótszego.

Przepracowanie pełnego roku jest podstawowym warunkiem gwarantujący pracownikowi wypłatę pełnej „trzynastki”. Krótszy okres pracy to oczywiście wypłata nagrody w niższej wysokości. Pracodawca powinien proporcjonalnie obniżyć to świadczenie, uwzględniając okres, w jakim pracownik efektywnie nie świadczył pracy.

Prawo do „trzynastki” przysługuje pod warunkiem, co najmniej 6 miesięcy efektywnej pracy, w okresie za jaki przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. Nie chodzi tutaj o pozostawanie w stosunku pracy, ale faktyczną obecność w pracy i faktyczne świadczenie pracy. Warto w tym miejscu uzupełnić, iż korzystanie przez pracownika z urlopu wypoczynkowego jest traktowane na równi z okresem świadczenia pracy, natomiast przebywanie na zwolnieniu lekarskim niestety nie. Więcej przeczytasz w moim e-booku “Trzynastka jako nagroda motywacyjna dla pracownika”:

180 dni efektywnego zatrudnienia

Minimalny okres zatrudnienia wynosi 6 miesięcy, czyli 30 dni x 6 miesięcy = 180 dni. Do puli 180 dni efektywnego zatrudnienia zalicza się:

  • tzw. dni robocze, czyli dni faktycznie wykonywanej pracy (obecności w pracy odnotowane w ewidencji czasu pracy),
  • urlop wypoczynkowy, który traktuje się jak czas przepracowany,
  • niedziele i święta,
  • dni wolne z racji zachowania przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (np. soboty), a także dni wolne udzielone w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • dni zwolnienia od pracy udzielone związkowcowi z tytułu udziału w zarządzie organizacji związkowej.

Ile wynosi tzw. trzynasta pensja?

Wysokość trzynastej pensji zależy od sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje trzynastka. Wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego ma wartość 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz składniki wynagrodzenia przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Do kiedy trzynastka musi zostać wypłacona?

Co do zasady, trzynastka powinna być wypłacona do końca marca roku następującego po tym, w którym to dodatkowe świadczenie przysługuje pracownikowi. W praktyce pracodawcy wypłacają trzynastki jeszcze w lutym, a więc miesiąc wcześniej, niż wynika to z przepisów. Jest to spowodowane konsekwencjami za opoźnienia! jeżeli pracodawca (ze sfery budżetowej) nie dotrzyma terminu, poniesie karę finansową.

Dołącz do certyfikowanego szkolenia online “Płace w sferze budżetowej 2024”

Idź do oryginalnego materiału