UE przygotowuje podatek od dochodów z kryptowalut

2 lat temu

Unia Europejska jest w trakcie opracowywania nowych zasad zwalczania oszustw podatkowych i uchylania się od zapłat należności w sektorze kryptowalut. Najpewniej będzie wymagała od wszystkich dostawców usług związanych z aktywami cyfrowymi zgłaszania transakcji należących do ich klientów zamieszkałych w granicach UE.

UE chce, by wszyscy się rozliczali z krypto

Inicjatywa ta jest częścią pakietu regulacji mającego na celu zwiększenie przejrzystości systemu podatkowego. Umożliwi mieszkańcom w granicach Unii płacenie podatków od zysków z handlu lub inwestowania w aktywa krypto.

Projekt przewiduje ustanowienie wspólnego minimalnego poziomu kar za poważne przypadki niezgodności, w tym za niezgłoszenie się pomimo ostrzeżeń.

Komisarz UE, Paolo Gentilaoni powiedział: „Obecnie istnieje ponad 9 000 różnych kryptoaktywów, a prywatność zapewniana przez anonimowość oznacza, iż ​​wielu użytkowników kryptoaktywów, którzy osiągają ogromne zyski, nie znajduje się na radarze krajowych organów podatkowych”.

Brak informacji o dochodach

Komisja Europejska zwróciła uwagę, iż w tej chwili organy podatkowe nie mają dokładnych informacji o zarobkach posiadaczy kryptowalut, co ogranicza wpływy podatkowe z rozwijającej się branży.

Przewiduje zasady obejmujące dostawców usług krypto każdej wielkości zarówno w przypadku transakcji lokalnych, jak i transgranicznych, niezależnie od lokalizacji organizacji. Komisja zaproponowała również rozszerzenie obowiązków sprawozdawczych instytucji finansowych o pieniądz elektroniczny i waluty cyfrowe.

Stwierdzono, iż wniosek jest zgodny z nowymi zasadami sprawozdawczości przyjętymi przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i ma wejść w życie w styczniu 2026 r. Z drugiej strony, aby projekt stał się prawem, musi zostać jednogłośnie przyjęty przez 27 państw członkowskich bloku.

Część dużego pakietu

Plan jest częścią pakietu prowizyjnego mającego na celu harmonizację systemu podatkowego UE ze światem cyfrowym i walkę z uchylaniem się od płacenia podatków. Według najnowszych szacunków komisji państwa członkowskie straciły w 2020 r. 93 mld euro (97,8 mld dolarów) dochodów z podatku VAT, z czego jedna czwarta ma związek z oszustwami.

Sądzicie, iż takie regulacje pomogą zapewnić rozwój branży krypto? A może wystraszą niektórych i wywołają strach przed inwestowaniem w cyfrowe aktywa?

Idź do oryginalnego materiału