Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z licznymi obowiązkami, a jednym z nich jest opłacanie składek ZUS. Przepisy regulujące zasady opłacania składek ZUS są dość zawiłe nic więc dziwnego, iż często poruszamy różne zagadnienia związane z tym tematem. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się tematem ulgi na start w jednoosobowej działalności gospodarczej osoby, która jednocześnie jest wspólnikiem spółki z o.o.
Ulga na start dla kogo?
W ostatnich latach pojawiło się sporo ulg w opłacaniu składek społecznych w ZUS. Jedną z nich jest ulga na start, która zaczęła obowiązywać od 2018 roku. Ta preferencja została przygotowana z myślą o przedsiębiorcach, którzy zakładają działalność gospodarczą po raz pierwszy lub po dłuższej przerwie wynoszącej co najmniej 60 miesięcy.
W ustawie prawo przedsiębiorców opisane zostały zasady, które należy spełnić, aby nabyć uprawnienia do ulgi na start |
Z ulgi na start skorzysta przedsiębiorca, który:
|
Ulga na start oznacza opłacanie jedynie składki zdrowotnej przez okres 6 miesięcy. W tym okresie przedsiębiorca pozbawiony jest uprawnień do świadczeń, jakie przysługują z tytułu opłacania składki chorobowej |
Wysokość składki zdrowotnej zależy od wybranej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania |
Jakie składki opłacają wspólnicy spółki z o.o.?
Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych (SUS) pod obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe podlegają m.in. osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. najważniejsze będzie doprecyzowanie, kto jest uważany za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą.
Ważne!
W świetle ustawy SUS za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się również wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a to oznacza, iż podlega on pod obowiązkowe składki społeczne.
Ta zasada nie obowiązuje dla wieloosobowych spółek z o.o., wspólnicy nie muszą wówczas opłacać składek ZUS. Kontrowersyjna jest jedynie proporcja udziałów w spółce 99:1. W takich przypadkach ZUS jak do tej pory uznawał, iż udział innego wspólnika ma charakter iluzoryczny i domagał się płatności składek ZUS. Ta sytuacja zmieniła się niedawno po wydanym wyroku Sądu Najwyższego sygn. akt III UZP 8/23 z dnia 21.02.2024 r.
Pozostaje jeszcze jedna kwestia, a mianowicie co w sytuacji, gdy wspólnik spółki z o.o. zakłada pozarolniczą działalność gospodarczą? Czy w takim przypadku będzie mógł skorzystać z ulgi na start w JDG?
Ulga na start – czy wspólnik spółki z o.o może z niej skorzystać we własnej JDG?
Wspólnik spółki z o.o. nie ma prawa do skorzystania z ulgi na start, co pośrednio udowodniliśmy w poprzednich akapitach. Z przepisów dotyczących ulgi wynika m.in., iż z ulgi na start skorzysta przedsiębiorca, który jest osobą fizyczną, w przypadku spółki z o.o. mamy do czynienia z osobą prawną. Natomiast jeżeli wspólnik spółki z o.o. zdecyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej zarejestrowanej w CEIDG, to wówczas będzie mógł skorzystać z ulgi na start w JDG, pod warunkiem spełnienia pozostałych przesłanek wynikających z przepisów. Potwierdza to również organ ZUS w jednej z wydanych interpretacji z dnia 30.06.2021 r. wniosek nr WPI/200000/43/463/2021, decyzja nr 463/2021. W decyzji ZUS czytamy m.in., iż bycie wspólnikiem spółki z o.o. nie powoduje powstania przesłanki negatywnej z ustawy Prawo przedsiębiorców, co do możliwości skorzystania z ulgi na start w JDG. W przepisie jest bowiem mowa o działalności gospodarczej, a nie o każdym rodzaju pozarolniczej działalności gospodarczej.
Podsumowanie
W dzisiejszej publikacji poruszyliśmy temat prawa do skorzystania z ulgi na start we własnej JDG przy założeniu, iż przedsiębiorca jest lub był również wspólnikiem w spółce z o.o. Z przepisów nie można wyczytać tego wprost, ale jak się okazuje organy ZUS interpretują je w ten sposób, iż ulga na start będzie przysługiwała w każdej działalności gospodarczej. Jak przedsiębiorca prowadzi kilka rodzajów działalności gospodarczej, to każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie pod kątem spełnienia założeń do ulgi na start z ustawy Prawo przedsiębiorców. Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, chętnie korzystają z preferencji oferowanych przez ZUS, jedną z nich jest właśnie ulga na start, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę w takich sytuacjach, jak ta omawiana dzisiaj.
Stan prawny na dzień: 25.07.2024 r.