Fiskus przygotował dla podatników ponad 24 mln zeznań rocznych. Można je znaleźć w e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT. W deklaracjach nie ma jednak większości ulg. jeżeli chcemy z nich skorzystać, musimy je sami dopisać i wysłać w Twój e-PIT poprawione zeznanie. Inaczej fiskus uzna, iż adekwatna jest deklaracja bez preferencji.
Przypomina o tym Ministerstwo Finansów w informatorze zamieszczonym na swojej stronie podatki.gov.pl. Wskazuje, iż w przygotowanym zeznaniu znajdują się dane z informacji od płatników (przede wszystkim pracodawców czy zleceniodawców). Jest więc w nich odliczenie od dochodu składek na ubezpieczenia społeczne. Skarbówka przepisuje też wykazaną w zeznaniu za 2021 r. ulgę (odliczenie od podatku) na dzieci.
Czy także pełnoletnie? Tak, o ile dziecko powyżej 18. roku życia studiuje lub jest doktorantem, ulga jest automatycznie uwzględniana – informuje Ministerstwo Finansów. Dodaje, iż automatu nie ma, jeżeli pełnoletnie dziecko uczy się w szkole ponadpodstawowej albo studiuje za granicą. Wtedy rodzic musi ulgę wpisać sam.
Przypomnijmy, iż odpis jest nie tylko na dzieci małoletnie, ale też pełnoletnie (do ukończenia 25. roku życia), które się uczą i nie przekraczają limitu dochodów. W 2022 r. wynosił 16 061,28 zł. Odliczenie przysługuje też na dzieci pełnoletnie, które otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną (ich dochody nie mają znaczenia).
W zeznaniu przygotowanym przez skarbówkę uwzględniony jest także odpis na dziecko urodzone w 2022 r. Wiemy o nim dzięki integracji usługi Twój e-PIT z rejestrem PESEL – chwali się resort finansów.
Ministerstwo informuje też, iż w zeznaniu są wpisane dane organizacji pożytku publicznego, której przekazywaliśmy rok temu 1 proc. swojego podatku (pod warunkiem, iż przez cały czas spełnia warunki do jego zbierania). W tym roku odpis jest wyższy, wynosi 1,5 proc. podatku. Oczywiście nie musimy go dawać tej samej organizacji, można ją zmienić.
A co z innymi preferencjami? W e-PIT od skarbówki ich nie znajdziemy. Trzeba je wpisać samemu.
Jakie to preferencje? Przykładowo, podatnik, który w zeszłym roku wsparł fundację bądź stowarzyszenie pomagające Ukrainie, może skorzystać z ulgi na darowizny. Odliczy je od dochodu. Podobnie jak darowizny na inne szczytne cele. Limit odliczenia to 6 proc. dochodu. Pełen odpis jest na darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła.
Od dochodu można też odliczyć wydatki na rehabilitację. Ulga przysługuje osobom niepełnosprawnym, a także tym, którzy je utrzymują.
Kolejna popularna preferencja to odliczenie (również od dochodu) wydatków na ekologiczne ogrzewanie. Ich szczegółowy wykaz znajdziemy w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju określającym rodzaje materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Zeznaniem od fiskusa powinni się zainteresować także ci, którzy chcą skorzystać ze wspólnego rozliczenia (z małżonkiem bądź samotnie wychowywanym dzieckiem). Trzeba to zaznaczyć w Twój e-PIT, skarbówka udostępniła w nim bowiem deklaracje indywidualne. jeżeli nie zmienimy rozliczenia na wspólne, fiskus za nas tego nie zrobi.
Ministerstwo Finansów przypomina też, iż jeżeli wprowadziliśmy zmiany w zeznaniu od skarbówki, ale go nie zaakceptowaliśmy i nie wysłaliśmy, to pójdzie wcześniejsza wersja (czyli sporządzona przez fiskusa).