Umowa kredytu PKO BP S.A. prawomocnie nieważna

kancelariaczabanski.pl 1 tydzień temu

Sąd Apelacyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 25 września 2024 r. (V ACa 2394/23; SSA Krzysztof Braciszewicz) wydał wyrok, którym utrzymał uwzględnił apelację kredytobiorcy oraz oddalił apelację PKO BP S.A. od wyroku Sądu Okręgowego w Słupsku z 20 kwietnia 2023 r. (I C 204/20; SSO Hanna Kaflak-Januszko). W konsekwencji umowa kredytu jest prawomocnie nieważna, a bank musi zwrócić kredytobiorcy raty kredytu w uiszczane w PLN i w CHF wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od 26 czerwca 2019 r. do dnia zapłaty.

W prowadzonej sprawie przed sądem pierwszej instancji umowa została uznana za nieważną, sąd zasądził na rzecz kredytobiorcy zwrot rat kredytu uiszczanych w PLN z odsetkami za opóźnienie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia do dnia zapłaty. Oddalone zostało roszczenie o zapłatę kwoty wyrażonej w CHF tytułem zwrotu rat kredytu zapłaconych bezpośrednio w tej walucie oraz roszczenie o zapłatę odsetek ustawowych za opóźnienie od dnia wezwania do zapłaty. Obie strony zaskarżyły wyrok Sądu Okręgowego w Słupsku.

Sąd apelacyjny w Gdańsku uznał, iż kredytobiorca może żądać zwrotu rat kredytu w tej walucie w jakiej rzeczywiście spełniał świadczenie w wykonaniu nieważnej umowy kredytu oraz żądać zapłaty odsetek za opóźnienie od dnia, gdy wezwał bank do dobrowolnej zapłaty. Z tego względu sąd apelacyjny zmienił wyrok na korzyść kredytobiorcy.

W ustnych motywach wyroku sąd podkreślił, iż w jego ocenie zawarta umowa jest nieważna z uwagi na usunięcie niedozwolonych klauzul przeliczeniowych, co prowadzi do upadku całej umowy. W orzecznictwie sądów powszechnych i Sądu Najwyższego nie budzi wątpliwości, iż abuzywnych klauzul indeksacyjnych nie można zastąpić innymi postanowieniami.

Wyrok jest prawomocny. Sprawę prowadzą adw. dr Jacek Czabański i adw. Fabian Orłowski. Sprawa do wydania przez sąd apelacyjny trwała 64 miesiące, z czego 53 miesiące w I instancji.

Idź do oryginalnego materiału