Umowa o handlu cyfrowym WTO ma na celu unowocześnienie handlu światowego

cyberfeed.pl 4 miesięcy temu


Wielka Brytania i 90 innych państw osiągnęło pierwsze w historii globalne porozumienie w sprawie handlu cyfrowego. Porozumienie to zostało zawarte po pięciu latach negocjacji w Światowej Organizacji Handlu (WTO). Jego celem jest ułatwienie transgranicznych transakcji elektronicznych i zmniejszenie barier w handlu cyfrowym.

Umowa znana jako Umowa o handlu elektronicznym ustala globalne zasady handlu elektronicznego dla członków WTO, zobowiązując kraje do digitalizacji swoich procesów i systemów celnych, aby w punktach wjazdu na granice nie były już wymagane fizyczne dokumenty.

Sygnatariusze porozumienia zobowiązali się również do uznawania dokumentów elektronicznych i podpisy elektroniczneco powinno zaoszczędzić czas i obniżyć koszty przedsiębiorstw poprzez wyeliminowanie potrzeby składania fizycznych podpisów lub fizycznej wymiany dokumentów.

Umowa zawiera również postanowienia mające na celu zwiększenie zaufania do środowiska handlu cyfrowego poprzez wzmocnienie ochrony konsumentów w Internecie, ułatwienie ściślejszej współpracy międzynarodowej w zakresie zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa oraz zapewnienie wsparcia technicznego i budowania potencjału dla państw rozwijających się.

Ustawa ta na stałe zakazuje również stosowania ceł na treści cyfrowe i transmisje elektroniczne pomiędzy sygnatariuszami.

Według analizy brytyjskiego rządu, przyjęcie cyfrowych systemów handlowych mogłoby zwiększyć PKB Wielkiej Brytanii o kwotę od 2,7 mld funtów do 24,2 mld funtów, w oparciu o dane dotyczące PKB za 2023 r.

„Jesteśmy dumni, iż możemy odegrać swoją rolę w zabezpieczeniu pierwszej na świecie globalnej umowy o handlu cyfrowym, obniżając koszty dla przedsiębiorstw i realizując ambicje tego rządu dotyczące zapewnienia wzrostu gospodarczego” – powiedział sekretarz ds. biznesu i handlu Jonathan Reynolds.

„OECD już szacuje, iż globalny handel cyfrowy [Organisation for Economic Co-operation and Development] być warta około 4 bln funtów i rośnie, ale nie istnieje żaden wspólny zestaw globalnych zasad. To ogromny krok naprzód w korygowaniu tego i zapewnieniu, iż brytyjskie firmy odczują korzyści”.

Rząd Wielkiej Brytanii szczególnie podkreślił korzyści płynące z umowy dla dostawców usług finansowych, zauważając, iż prowadzenie działalności w każdym z uczestniczących państw będzie wymagało mniejszej liczby dokumentów papierowych i czasochłonnych procesów uwierzytelniania manualnego.

Biorąc pod uwagę szybkie tempo rozwoju technologicznego, umowa będzie okresowo przeglądana, aby była aktualna i istotna. Dalsze rozważania na temat kwestii, w tym międzynarodowych przepływów danych i własności intelektualnej systemu lub technologii szyfrowania, odbędą się w dalszej fazie negocjacji.

Chris Southworth, sekretarz generalny International Chambers of Commerce (ICC) UK, opisał umowę jako „wielki przełom” dla międzynarodowego handlu cyfrowego. „Tworzy ona środowisko, którego potrzebujemy, aby napędzać innowacje, gdy przechodzimy od archaicznych procesów papierowych do nowoczesnego świata danych i technologii” – powiedział.

To dobra wiadomość dla biznesu, konsumentów i gospodarki

Chris Southworth, ICC Wielka Brytania

„To okazja do przyspieszenia wysiłków na rzecz digitalizacji naszych granic i globalnych łańcuchów dostaw oraz pomocy w usunięciu niepotrzebnych tarć i kosztów, które uniemożliwiają MŚP handel. To dobra wiadomość dla biznesu, konsumentów i gospodarki”.

Partnerzy WTO będą teraz pracować nad włączeniem umowy do ram prawnych WTO, po czym państwa będą dążyć do jej ratyfikacji.

Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy i komisarz ds. handlu Komisji Europejskiej, powiedział, iż po włączeniu przepisów do ram WTO będą one miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju globalnego handlu cyfrowego, pomagając w stworzeniu wspólnego gruntu i unikaniu fragmentacji.

„Ta umowa przyniesie korzyści przedsiębiorstwom i konsumentom, przyczyni się do integracji państw rozwijających się i najmniej rozwiniętych w globalnej gospodarce cyfrowej i pomoże zniwelować przepaść cyfrową” – powiedział. „UE dostrzega wielką wartość w opublikowanej dziś umowie i będzie współpracować ze wszystkimi zaangażowanymi stronami w celu jej włączenia do ram WTO. Wzywamy wszystkich członków WTO do zrobienia tego samego”.

Umowa jest następstwem przyjęcia przez Wielką Brytanię Ustawa o elektronicznych dokumentach handlowych w lipcu 2023 r.która przyznaje cyfrowym dokumentom handlowym taki sam status prawny jak dokumentom fizycznym.



Source link

Idź do oryginalnego materiału