Urlop szkoleniowy

1 rok temu

Problematyka urlopu szkoleniowego została uregulowana zarówno w kodeksie pracy, ale także w licznych przepisach szczególnych. Bardzo często urlop szkoleniowy jest także mylony z prawem do szkoleń. Są to dwie różne kwestie, nie koniecznie zazębiające się ze sobą. Aby uzyskać prawo do urlopu szkoleniowego po prostu należy spełnić wymogi wynikające z określonych przepisów.

Urlop szkoleniowy na gruncie przepisów kodeksu pracy

Po stronie pracodawcy leży obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji. Jest to dość ogólny obowiązek, w kolejnych przepisach kodeksu pracy znajdziemy rozdział, który został poświęcony problematyce dokształcania się pracowników w trakcie trwania stosunku pracy. Dla pracowników, którzy zostaną w świetle przepisów uznani za osoby podnoszące kwalifikacje przewidziano szczególne uprawnienia.

Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

Pracownik, który został uznany za osobę podnoszącą kwalifikację w rozumieniu przepisów kodeksu pracy, tj. kształci się z inicjatywy lub uzyskał jego zgodę, posiada prawo do dodatkowych świadczeń przewidzianych przepisami. Będą nimi:

  • urlop szkoleniowy,
  • zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania, dodatkowe świadczenia.

Urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi, który podnosi kwalifikacje z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Urlop szkoleniowy jest udzielany w celu przygotowania i przystąpienia do odpowiedniego egzaminu, związanego z podnoszeniem kwalifikacji. Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Pracownik zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia, chyba, że przepisy szczególne stanowią inaczej.

Wymiar urlopu szkoleniowego:

  • 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych;
  • 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego;
  • 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego;
  • 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

W trakcie studiów podyplomowych urlop szkoleniowy nie przysługuje, albowiem uczestnik przystępuje do egzaminu końcowego- nie dyplomowanego lub sporządza pracę końcową- nie dyplomową. Ponadto studia podyplomowe potwierdzane są świadectwem, nie zaś dyplomem. Oczywiście pracodawca we własnym zakresie może udzielić urlopu szkoleniowego.

Urlop szkoleniowy jest związany z uznaniem pracownika za osobę podnoszącą kwalifikację u konkretnego pracodawcy. Tym samym niewykorzystanie tego urlopu nie powoduje, że pracownik będzie mógł z niego korzystać u kolejnego pracodawcy (chyba, że kolejny pracodawca również wyrazi zgodę lub sam skieruje pracownika na podnoszenie kwalifikacji). W przypadku nie wykorzystania urlopu szkoleniowego nie powstaje prawo do ekwiwalentu pieniężnego. Urlop ten nie przechodzi jako urlop zaległy na kolejny rok kalendarzowy. Informacja o korzystaniu z tego urlopu nie jest zawierana w świadectwie pracy.

Urlop szkoleniowy na podstawie przepisów szczególnych

Oprócz regulacji kodeksu pracy istnieją również przepisy szczególne, które przewidują prawo do urlopu szkoleniowego:

  • 28 dni – w celu przygotowania rozprawy doktorskiej lub przygotowania kolokwium habilitacyjnego (ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce);
  • 30 dni – w celu przygotowania się do egzaminu adwokackiego lub radcy prawnego (ustawa prawo o adwokaturze, ustawa o radcach prawnych). Uwaga! W przypadku egzaminów korporacyjnych, wynagrodzenie za czas urlopu szkoleniowego przysługuje w wysokości 80 %. W tym wypadku informację o wykorzystanym urlopie szkoleniowym należy umieścić w świadectwie pracy w punkcie 6 podpunkcie 15 z uwagi na to, iż urlop ten jest limitowany.

Pozdrawiam, Karolina Niedzielska

Idź do oryginalnego materiału