Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży po I czytaniu

4 tygodni temu

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia odbyło się I czytanie projektu nowelizacji Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. W posiedzeniu wzięła udział Rzeczniczka Praw Dziecka, a także Jan Gawroński, społeczny zastępca RPD, Katarzyna Skrętowska-Szyszko z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych oraz Paulina Nowosielska z Zespołu Prasowego BRPD.

W posiedzeniu 21 listopada uczestniczyli również licznie przedstawiciele organizacji młodzieżowych i reprezentanci młodych oraz rodzice dzieci cierpiących na zaburzenia psychiczne.

Przewodnicząca Komisji Zdrowia, posłanka Marta Golbik, przedstawiła główne założenia projektowych rozwiązań oraz przesłanek, które przyświecały podjęciu prac nad tymi rozwiązaniami. Były one efektem wieloletnich działań Moniki Horna-Cieślak, Rzeczniczki Praw Dziecka oraz organizacji młodzieżowych – Nastoletniego Azylu oraz Rady Młodzieżowej I kadencji przy Zespole Parlamentarnym ds. Młodzieży IX kadencji Parlamentu.

Nowelizacja umożliwia osobie młodej, która ukończyła 16 lat uzyskać niezbędną pomoc, w przypadku doświadczenia kryzysu psychicznego. Także wtedy, gdy nie ma możliwości uzyskania zgody przedstawiciela ustawowego na skorzystanie z pomocy oferowanej przez psychologa, psychoterapeutę albo terapeutę środowiskowego w ramach świadczeń gwarantowanych. Osoba, która ukończyła 13 lat będzie mogła skorzystać z takiego wsparcia w limicie trzech świadczeń.

Projektowane zmiany są odpowiedzią na dane świadczące o złym stanie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy dążą do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym. Ich celem jest również wzmocnienie systemu rodziny w przypadkach trudności i problemów dotykających młodych ludzi.

Podczas 47. posiedzenia Komisji Zdrowia posłowie dyskutowali na temat projektowych rozwiązań i możliwości dalszego procedowania poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw. Przegłosowano, by dalsze prace nad nimi odbywały się w Podkomisji Stałej ds. Zdrowia Psychicznego.

Idź do oryginalnego materiału