Rynek pracy otwarty na pracowników cudzoziemskich
W obecnych czasach rynek pracy w Polsce walczy z brakiem pracowników. Jest to zjawisko, które dotyczy wielu branż i zawodów. Przyczyną tego problemu jest między innymi emigracja Polaków za granicę w poszukiwaniu lepszego zatrudnienia oraz zmniejszenie liczby osób w wieku produkcyjnym. Wiele firm boryka się z problemem znalezienia odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, co z kolei wpływa na efektywność ich działalności. Coraz większa liczba pracodawców w Polsce otwiera się na proces zatrudniania cudzoziemców. W wielu firmach przeprowadzane są procesy rekrutacyjne, w których biorą udział obcokrajowcy z różnych stron świata.
Rekrutacja cudzoziemca – na co HR musi zwrócić uwagę?
W związku z tym pracownicy działów HR podczas procesu rekrutacyjnego muszą przed zatrudnieniem cudzoziemca zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Proces rekrutacji cudzoziemca jest złożony i wymaga od pracodawcy przestrzegania wielu przepisów prawnych. Jednym z głównych aspektów jest zwrócenie uwagi na dokumenty, które są niezbędne w procesie rekrutacyjnym. Na co pracownik działu HR lub działu kadr musi zwrócić uwagę?
Przede wszystkim cudzoziemiec musi dostarczyć:
- paszport zagraniczny (tj. strona główna z danymi osobowymi, wszystkie strony zapisane, na których są wizy, pieczątki czy inne adnotacje);
- dokument tożsamości (w przypadku obywateli Unii Europejskiej nie jest wymagane przedstawienie paszportu zagranicznego. Może to być inny dokument tożsamości).
Jeżeli cudzoziemiec jest spoza UE/EOG/Szwajcarii to może posiadać również inne dokumenty, które będą potrzebne do weryfikacji przed zatrudnieniem. Są to
- decyzja wojewody na pobyt czasowy (cudzoziemiec musi przedstawić taki dokument wraz z dołączoną kartą pobytu);
- decyzja wojewody na pobyt stały/rezydenta długoterminowego UE/;
- Karta Polaka (dokument uprawnia do pracy wraz z istotną wizą);
- decyzja Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców
Decyzja na pobyt czasowy może być wydana cudzoziemcowi z różnych powodów (praca, studia, łączenie rodzin, małżeństwo z obywatelem/obywatelką RP, inne). Należy wtedy zwrócić uwagę na podstawę prawną decyzji, która została wydana przez adekwatnego wojewodę lub Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców.
Decyzja Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców może być wydana z różnych powodów (nadanie statusu uchodźcy, udzielenie ochrony uzupełniającej).
Po weryfikacji dokumentów pracownik działu HR lub działu kadr może ocenić jak długo będzie przebiegał proces zatrudnienia kandydata – obcokrajowca u danego pracodawcy.
Warto zainwestować w zatrudnienie cudzoziemców
Warto jednak podkreślić, iż cudzoziemcy na polskim rynku pracy przynoszą wiele korzyści. Zatrudnienie osób z różnych państw może przyczynić się do zwiększenia różnorodności w miejscu pracy, a także wprowadzenia nowych pomysłów i sposobów myślenia.
Uważam, iż należy otworzyć się na osoby z zagranicy i stworzyć dla nich przyjazne warunki do pracy i rozwoju.
W kolejnej części artykułu przedstawię szerzej wspominane wcześniej oraz inne dokumenty, na które warto zwrócić uwagę w procesie rekrutacji cudzoziemca. Warto zaznaczyć, iż każdy przypadek cudzoziemiec jest inny i należy skonsultować go ze specjalistą, który pomoże przeprowadzić dział HR czy dział kadr przez ten wymagający proces.