W siedzibie ORA w Warszawie obraduje Kapituła Jury Międzynarodowej Nagrody Praw Człowieka im. Ludovica Trarieux za rok 2024

sd.ora-warszawa.com.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: 7_www


Dzisiaj w siedzibie ORA w Warszawie obraduje kapituła Jury Międzynarodowej Nagrody Praw Człowieka im. Ludovica Trarieux – Human Rights Prize za rok 2024 – jednej z najbardziej prestiżowych nagród międzynarodowych przyznawanych obrońcom praw człowieka i organizacjom stojącym na ich straży.

W 2023 roku nagrodę tę przyznano białoruskiej adwokatce Julii JURHILEWICZ (Yuliya Yurhilevich), obrończyni praw człowieka z Izby Adwokackiej w Grodnie, w tej chwili osadzonej w kolonii karnej w Białorusi. Jutro na Zgromadzeniu naszej izby nagrodę dla miej wręczy mec. Bertrand Favreau, jeden z członków Kapituły Nagrody. W 2022 roku nagrodę tę jako instytucja otrzymała Izba Adwokacka w Warszawie.

W Roku 2024 do nagrody nominowanych jest 12 prawników z całego świata.

Nagroda została ufundowana w roku 1984 przez francuskiego prawnika Bertranda Favreau, w celu wyróżnienia prawników, których praca w istotny sposób przyczyniła się do obrony praw człowieka, umacniania rządów prawa lub przeciwdziałania nietolerancji i rasizmowi. Jej patronem jest Ludovic Trarieux (1840 – 1904), francuski prawnik, który w trakcie tzw. afery Dreyfusa założył we Francji Ligę Praw Człowieka. Nagroda ta po raz pierwszy została przyznana w roku 1985, zaś jej laureatem był wówczas Nelson Mandela.

Od roku 2003 nagroda przyznawana jest na podstawie decyzji kilku zaangażowanych instytucji: Instytutu Praw Człowieka Izby Adwokackiej Bordeaux, Instytutu Praw Człowieka Izby Adwokackiej w Paryżu, Instytutu Praw Człowieka Izby Adwokackiej w Brukseli, Związku Ochrony Praw Człowieka w Rzymie, Izby Adwokackiej w Amsterdamie, Izby Adwokackiej w Genewie, Izby Adwokackiej w Luksemburgu, Izby Adwokackiej w Berlinie, Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników (UIA) oraz Europejskiego Instytutu Praw Człowieka Adwokatur (IDHAE).

Idź do oryginalnego materiału