Tak zwana ochrona przedemerytalna zaczyna obowiązywać cztery lata przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn). Ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę regulowana jest przez art. 39. Kodeksu pracy. Mimo to istnieją sytuacje, w których pracodawca wciąż jest w stanie pozbyć się zatrudnionego.
REKLAMA
Zobacz wideo Składka zdrowotna kością niezgody w koalicji
Ochrona przedemerytalna. Nigdy nie daje pełnej gwarancji
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, o ile okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku
- czytamy w art. 39. Kodeksu pracy. Zgodnie z przepisami ochrona przedemerytalna obowiązuje kobiety zatrudnione w ramach umowy o pracę od wieku 56 lat oraz mężczyzn, którzy ukończyli 61. rok życia.
Ochrona przed wypowiedzeniem obowiązuje pracowników w obu przypadkach - i powszechnym, i obniżonym wieku emerytalnym. Oznacza to, iż pracownicy, którzy wykonują pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze i w związku z tym dotyczy ich obniżony wiek emerytalny (potocznie: wcześniejsza emerytura), również będą chronieni
- czytamy w komunikacie na stronie biznes.gov.pl. Ponadto, w czasie okresu ochronnego przed emeryturą pracodawca nie powinien obniżać pensji takich pracowników.
Wiek ochronny przed emeryturą. Pozwala na to wyłącznie umowa o pracę
Ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę nie dotyczy osób, które uzyskały prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Nie obowiązuje również w sytuacji, gdy firma ogłosi upadłość, otworzy postępowania sanacyjne lub zostanie zlikwidowana. Ponadto wiek przedemerytalny nie chroni przed zwolnieniem dyscyplinarnym oraz wygaśnięciem umowy przed jego osiągnięciem.
Sprawdź również: Nowoczesna proteza zębowa na NFZ. Już od maja ponad 4 tys. zł refundacji dla wszystkich
Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym dotyczy wyłącznie wypowiedzenia, co oznacza, iż pracodawca jest uprawniony do rozwiązania umowy o pracę takiego pracownika bez wypowiedzenia, czyli z winy pracownika (zwolnienie dyscyplinarne) i bez winy pracownika
- dodano na stronie biznes.gov.pl. Co ważne, ochronie nie podlegają osoby zatrudnione na umowie cywilnoprawnej. Jakie warunki należy zatem spełnić, by zostać objętym ochroną przedemerytalną? Najważniejszymi aspektami są:
umowa o pracę,
staż pracy - 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,
osiągnięcie odpowiedniego wieku - cztery lub mniej lat do emerytury,
posiadane umiejętności wykonywania dotychczasowej pracy,
umowa o pracę pozwala osiągnąć wiek emerytalny w trakcie zatrudnienia.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.