Ważne świadczenie będzie aż dwukrotnie wyższe. Skorzysta na tym prawie 40 tys. osób

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. alfexe / iStock


Fundusz alimentacyjny ma na celu wsparcie osób uprawnionych do alimentów, które ich nie otrzymują od rodzica przez bezskuteczność egzekucji. Niestety system ten ma pewne ograniczenia, a jednym z nich jest wysokość świadczenia. Teraz jednak zajdą tu ważne zmiany, na których zyska wiele rodzin.
Alimenty to temat, który budzi dużo emocji. Sytuacje, gdy jeden z rodziców nie wywiązuje się z tego obowiązku, są niestety dość częste w Polsce. Świadczenie z funduszu alimentacyjnego stanowi wówczas swoistą rekompensatę. Kto dokładnie może z niego skorzystać, na jakich zasadach działa w tej chwili i co może zmienić się niebawem?


REKLAMA


Komu należą się pieniądze z funduszu alimentacyjnego? Wiele uprawnionych traciło przez obecne zasady
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego zostały wprowadzone w 2008 roku. Na takie wsparcie mogą liczyć osoby do ukończenia 18. roku życia, bądź do ukończenia 25. roku życia w przypadku kontynuowania nauki w szkole lub szkole wyższej. Ograniczenie wiekowe nie dotyczy osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ponadto trzeba zmieścić się w wyznaczonym progu dochodowym. Jak dowiadujemy się ze strony rządowej, pomoc ta jest wypłacana w wysokości alimentów ustalonych przez sąd na rzecz dzieci od rodziców. Jednocześnie jednak kwota ta nie może przekroczyć określonej stawki, która w momencie wejścia świadczenia w życie została ustalona na 500 złotych. Obowiązuje ona niezmiennie do dzisiaj, ale zgodnie z propozycją Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma zostać zwiększona do 1000 złotych. Projekt w tej sprawie został przyjęty przez Radę Ministrów we wtorek 5 listopada 2024 roku.
Fundusz alimentacyjny 2024. Podwyższone świadczenie z funduszu alimentacyjnego będzie wypłacone z wyrównaniem
W komunikacie opublikowanym na stronie resortu rodziny wskazano, iż od 2008 roku znacznie wzrosły koszty utrzymania, a w związku z tym też i wysokości wyznaczanych alimentów. W rezultacie wiele dzieci otrzymuje świadczenie znacznie niższe, niż kwota przysługująca im w ramach alimentów. W Ocenie Skutków Regulacji projektu wskazano, iż w tej chwili taka sytuacja dotyczy aż 38,8 tysięcy osób, co stanowi aż 23 procent wszystkich osób pobierających świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Większości z nich (70 procent) zasądzono kwoty alimentów w wysokości od 500 do 700 złotych. Osoby, dla których kwota ta przekracza 1000 złotych, wciąż będą niestety "stratne", ale różnica ta znacznie się zmniejszy. W tym przypadku jest mowa o mniej niż procencie świadczeniobiorców.
Co ważne, nowe przepisy będą miały zastosowanie wstecz i skorzystają z nich osoby, którym prawo do świadczenia alimentacyjnego przysługuje od 1 października 2024 roku. Oznacza to, iż wszystkim uprawnionym pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od początku października tego roku.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału