Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli od września 2024. Dla kogo i na jakich warunkach? Uwaga! Jest kilka pułapek

1 tydzień temu

Zgodnie z nowymi przepisami już w tym roku część nauczycieli będzie mogła przejść na wcześniejszą emeryturę. Dotyczy to jednak wąskiej grupy, która spełnia szereg warunków związanych m.in. ze stażem pracy i wiekiem. Niestety świadczenie ma także kilka słabych punktów, o których warto wiedzieć przed złożeniem wniosku. Komu przysługuje wcześniejsza emerytura dla nauczycieli 2024?

Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli 2024 – warunki

W 2023 roku do Karty Nauczyciela wprowadzono istotny zapis, który umożliwia przejście na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Wcześniejsze świadczenie mogą liczyć wyłącznie te osoby, które spełniają cztery konkretne warunki. Wnioski można składać do ZUS już od września tego roku.

Z prawa do wcześniejszej emerytury będą mogli skorzystać nauczyciele, którzy spełnią łącznie następujące warunki:

  • mają rozwiązany stosunek pracy,
  • rozpoczęli przed 1 stycznia 1999 r. faktyczne wykonywanie pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego,
  • mają okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego,
  • wysokość przysługującego świadczenia nie jest niższa niż kwota najniższej emerytury określonej w ustawie emerytalnej.

Ważnym czynnikiem uprawniającym do świadczenia jest także wiek. Na wcześniejszą emeryturę nauczycielską mogą przejść od:

  1. 1 września 2024 r. – nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r.;
  2. 1 września 2025 r. – nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1966 r., a przed 1 września 1969 r.;
  3. 1 września 2026 r. – nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.

Pułapki w nowych emeryturach

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli to kwestia, która poruszana była od lat. W końcu w ubiegłym roku wprowadzono odpowiednie przepisy, ale niestety nie są tak korzystne, jak oczekiwaliby nauczyciele i związki zawodowe. Problemem będzie przede wszystkim wysokość świadczenia. Według oficjalnych wyliczeń dla większości nauczycieli będzie ono zupełnie nieopłacalne finansowo. Wszystko dlatego, iż zmniejsza się stan konta emerytalnego, a stan konta dzieli się jest przez średnią trwania życia od wieku przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Przejście na wcześniejszą emeryturę oznacza również podleganie limitom dorabiania. Nauczyciel będzie mógł być zatrudniony maksymalnie na 1/2 etatu, a jeżeli przekroczy ten wymiar godzin pracy, ZUS zawiesi przyznane świadczenie.

Sprawdź też:

    Idź do oryginalnego materiału