Wiarygodność ekonomiczna Polski wciąż niska. Premiera Indeksu 2024

1 miesiąc temu

Wiarygodność ekonomiczna Polski wciąż niska. Premiera Indeksu 2024

Autor: Karolina Gemza



Indeks Wiarygodności Ekonomicznej Polski to coroczny raport ukazujący stan oraz wiarygodność polskiej gospodarki na tle krajów, których sytuacja gospodarcza jest podobna. Przedstawiamy tegoroczny ranking i najważniejsze wnioski.


Drugiego dnia Kongresu Open Eyes Economy Summit 2024 miała miejsce premiera kolejnej III edycji Indeksu – analizy ekspertów na temat kondycji polskiej gospodarki w latach 2015–2023.Obok Polski, Czech, Słowacji i Węgier, eksperci uwzględnią również Rumunię, co umożliwia szersze spojrzenie na analizowane zagadnienia. Publikacja po raz kolejny została wsparta przez Fundację Wolności Gospodarczej.

POLSKA NA 4 MIEJSCU. GORSZE TYLKO WĘGRY

W raporcie przeanalizowano i oceniono wyniki państw w ośmiu obszarach tematycznych: Praworządność, Swoboda działalności gospodarczej, Wiarygodność finansów publicznych, Stabilność systemu finansowego i pieniądza, Ochrona i bezpieczeństwo pracy, Jakość usług publicznych i infrastruktury publicznej, Klimat i środowisko oraz Respektowanie zobowiązań międzynarodowych.

Mimo, iż do Indeksu dodano kolejny kraj, Polska przez cały czas utrzymuje się na przedostatnim, 4 miejscu rankingu – niższą ocenę po raz trzeci uzyskały tylko Węgry.

Wyniki wskazują, iż Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną, zwłaszcza w obszarze praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza. W 2023 roku indeks Polski wyniósł −1,15, a więc lepiej niż rok wcześniej, ale znacznie gorzej niż dwa lata temu. W porównaniu do rankingu z 2022 roku, jedynym krajem, którego wynik się nie poprawił, są Węgry.

Niska wiarygodność ekonomiczna, to niestabilna gospodarka, a jej skutki dotykają każdego z nas – od wyższych cen po ograniczony dostęp do usług publicznych – przypominają w raporcie eksperci.

Według raportu, poważnymi zagrożeniami dla Polski są wysoki deficyt finansów publicznych oraz utrzymujące się trudności w systemie sprawiedliwości.Gorzej niż w zeszłorocznym Indeksie oceniono również swobodę działalności gospodarczej. W Polsce odnotowano także najwyższą spośród wszystkich badanych państw liczbę przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza.

Gospodarka i działalność gospodarcza bazują na wiarygodności, jej osłabienie powoduje, iż gospodarka staje się coraz bardziej wrażliwa, czyli mniej odporna na szoki i kryzysy. Nie wykorzystujemy naszego potencjału gospodarczego, bo wiarygodność ekonomiczna państwa jest niesatysfakcjonująca – ocenia prof. Jerzy Hausner, szef zespołu autorów Indeksu Ekonomicznej Wiarygodności Polski.

Pobierz raport i przeczytaj więcej wniosków na stronie Open Eyes Economy Summit>>

EKSPERCI REKOMENDUJĄ, JAK NAPRAWIĆ SYTUACJĘ POLSKI

Raport zawiera kompleksowe rekomendacje ekspertów, którzy we wszystkich 8 analizowanych obszarach wskazują możliwości odbudowania ekonomicznej wiarygodności Polski.

Autorzy sugerują na przykład, iż pierwszym krokiem do odbudowy wiarygodności dotyczącej finansów publicznych, który w dodatku nie tworzy żadnych kosztów, jest przywrócenie jedności, jawności i przejrzystości finansów publicznych. Eksperci zalecają między innymi wprowadzenie obowiązku formalnego dołączania do ustawy budżetowej planów finansowych wszystkich jednostek sektora finansów publicznych według zakresu metodologii unijnej.

Wśród rekomendacji znajduje się również przygotowanie rzetelnych ocen skutków regulacji dla wszystkich projektów w celu wzmocnienia praworządności, a także zmiany w systemie opieki zdrowotnej, takie jak wzmocnienie pierwszego kontaktu z pacjentem poprzez zwiększenie dostępu do specjalistów w zakresie opieki podstawowej.

Więcej rekomendacji znajdziesz w raporcie, dostępnym do pobrania na stronie Open Eyes Economy Summit>>



ZOBACZ INNE AKTUALNOŚCI

  • Marek Tatała w panelu na jesiennym Kongresie LYMEC>>
  • Zamiast stymulować gospodarkę pieniędzmi z budżetu, usuńmy bariery [Okiem Liberała]>>
  • O tym, jak mądrze pomagać, by walczyć z ubóstwem w podcaście “Wolna Rozmowa”>>
Idź do oryginalnego materiału