Więcej urlopu dzięki umowie-zleceniu? Sejm pracuje nad istotną zmianą w Kodeksie pracy

7 godzin temu
Fot. Canva

W cieniu zapowiadanej rekonstrukcji rządu, Sejm rozpoczął prace nad nowelizacją Kodeksu pracy. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada rewolucyjne zmiany w sposobie liczenia stażu pracy.

Obecnie do stażu wliczane są wyłącznie lata przepracowane na umowie o pracę. Po zmianach obejmie on również inne formy aktywności zawodowej, jak samozatrudnienie, umowy-zlecenia, działalność gospodarcza, kooperacja z firmami, a także praca za granicą – pod warunkiem odpowiedniego udokumentowania. Zaświadczenia będzie wydawał ZUS.

Dzięki nowym przepisom więcej osób uzyska prawo do dłuższego urlopu – 26 dni zamiast 20. Na przykład osoba z 7-letnim stażem pracy i 4-letnim doświadczeniem na umowie-zleceniu zyska dodatkowe dni wolne.

Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r., ale obejmą również wcześniejsze okresy aktywności zawodowej. Pracownicy będą mieli dwa lata na dostarczenie dokumentów. Sejm rozpatruje także projekt Lewicy, który przewiduje podobne zmiany w zakresie innych uprawnień pracowniczych.

Idź do oryginalnego materiału