Wiedza, która może uratować życie. RPD zachęca do rozmów o zdrowiu psychicznym

1 tydzień temu

Coraz więcej młodych osób walczy z problemami zdrowia psychicznego, co znajduje odzwierciedlenie zarówno w danych policyjnych, jak i statystykach Dziecięcego Telefonu Zaufania RPD. Od stycznia do sierpnia tego roku konsultanci linii 800 12 12 12 reagowali w 1062 przypadkach, które wymagały interwencji ratujących życie lub zdrowie dzieci. Tylko w sierpniu było to średnio aż 5 interwencji dziennie.

10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Święto zainicjowało w 2003 r. Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom (IASP) we współpracy z Światową Organizacją Zdrowia (WHO) oraz Światową Federacją Zdrowia Psychicznego (WFMH).

W Polsce Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom organizowany jest od 2018 r. przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcie psychologiczne dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze.

10 września o godz. 18:30 odbędzie się webinar Rzeczniczki Praw Dziecka poświęcony właśnie kryzysowi zdrowia psychicznego i prewencji samobójstw wśród dzieci i nastolatków.

Webinar. Prewencja samobójstw. Jak rozpoznać i reagować na kryzysy psychiczne u dzieci i nastolatków?

Webinar będzie skoncentrowany na podnoszeniu świadomości tego, czym jest kryzys samobójczy, obalając mity i stereotypy, które niejednokrotnie prowadzą do bagatelizowania zagrożeń, utrudniając skuteczne reagowanie i udzielanie pomocy. Rozmowa dotknie także przyczyn, które mogą prowadzić do myśli samobójczych oraz sygnałów ostrzegawczych, które mogą wskazywać na to, iż dziecko potrzebuje wsparcia. Dla wielu rodziców i nauczycieli jest to bowiem wciąż temat trudny do poruszenia i rozpoznania, a każdy moment zwłoki, brak reakcji mogą mieć katastrofalne skutki.

Ważnym elementem dyskusji będzie również rola rówieśników. Młodzi ludzie często są pierwszymi, którzy dostrzegają, iż z jednym z nich dzieje się coś złego. Dlatego tak istotne jest, by wiedzieli, jak mogą skutecznie pomóc. Webinar poruszy także perspektywę rodziców, nauczycieli oraz placówek edukacyjnych omawiając, jakie działania mogą podjąć, aby zapewnić wsparcie dziecku w kryzysie, a także jak przygotować powrót ucznia do szkoły po próbie samobójczej.

Podczas webinaru uczestnicy otrzymają konkretne informacje na temat dostępnych form pomocy. Omówione zostaną także narzędzia profilaktyki, w tym budowanie bezpiecznych relacji opartych na zaufaniu i wzajemnym szacunku między dziećmi a dorosłymi, co jest fundamentem w zapobieganiu samobójstwom.

Poruszony zostanie także temat wpływu mediów na zachowania samobójcze, czyli tego, jak sposób przekazywania informacji o samobójstwach może wpływać na odbiorców.

Rzeczniczka Praw Dziecka nieustannie przypomina również o Dziecięcym Telefonie Zaufania RPD. To darmowy, całodobowy numer 800 12 12 12. Eksperci pomogą rozwiązać problem, wyjaśnią, co robić, jak się zachować, a także wskażą, gdzie znaleźć konkretne wsparcie. Zadbają o ochronę prywatności oraz danych osobowych. – Rozmowy, które prowadzimy są coraz trudniejsze, wiele w nich nagromadzonych emocji – opisują eksperci DTZ. A te słowa potwierdzają dane. W styczniu interwencji ratujących życie i zdrowie było 109, w lutym – 133, marcu – 125, kwietniu – 116, maju – 137, czerwcu – 132, lipcu – 155, w sierpniu – 155.

Do ekspertów można też napisać na czacie, który jest na stronie: https://czat.brpd.gov.pl/ .

Idź do oryginalnego materiału