Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas, także w biznesie. Przedsiębiorcom zależy, aby spędzić go w przyjaznej atmosferze i docenić tych, którzy działają dla dobra firmy. Stąd tradycja wigilijnych zakładowych spotkań. Sielankę psują podatkowe problemy z ich rozliczeniem.
– Fiskus kwestionuje wydatki przypadające na tzw. samozatrudnionych (czyli prowadzących własną działalność), osoby na zleceniach, a także gości z zewnątrz, np. kontrahentów czy przedstawicieli władz samorządowych. Twierdzi, iż nie można zaliczać ich do kosztów – mówi Andrzej Jagiełło, doradca podatkowy, partner w kancelarii TAS.
Skarbówka negatywnie
Oto najnowszy przykład. Spółka z o.o. z branży IT zatrudnia pracowników, korzysta też z usług podwykonawców prowadzących własne biznesy. Dla wszystkich organizuje spotkanie wigilijne. Musi zapłacić za wynajem sali, obsługę, jedzenie. Chce rozliczyć wydatki w kosztach. Twierdzi, iż jest to możliwe, gdyż świąteczne spotkanie ma walor integracyjny. Podkreśla, iż celem imprezy jest poprawa atmosfery pracy, komunikacji interpersonalnej oraz motywacji i efektywności załogi. Ma to skutkować korzyściami ekonomicznymi. Dodaje, iż podczas przyjęcia będzie omówiona aktualna sytuacja w branży, zaprezentowane też zostaną wyniki firmy. Zdaniem spółki spotkanie z załogą można uznać za biznesowe. „Aktualne realia gospodarcze wymagają tego, aby niektóre spotkania służbowe odbywały się w przyjaznej atmosferze, na co bardzo sprzyjającą okazją jest przyjęcie wigilijne” – akcentuje spółka.
Fiskusa te argumenty nie przekonały. Uznał, iż zaproszenie na imprezę świąteczną współpracowników jest działaniem reprezentacyjnym. Ma bowiem na celu poprawę wizerunku spółki wobec osób trzecich. Reprezentacja jest wyłączona z kosztów, wydatków przypadających na podwykonawców nie można więc odliczyć (interpretacja nr 0111-KDIB1-3.4010.346.2023.2.JG).
Podobnie było w sprawie spółki farmaceutycznej, która na imprezę zaprosiła, oprócz pracowników, także kontrahentów, lekarzy i profesorów z uczelni. Argumentowała, iż celem spotkania jest integracja oraz zacieśnienie więzi między osobami związanymi z jej działalnością. Co na to skarbówka? Nie miała nic przeciwko rozliczeniu w kosztach wydatków przypadających na pracowników. Urzędnicy zakwestionowali natomiast wydatki na gości z zewnątrz. Zdaniem fiskusa działania skierowane do tych osób są reprezentacją rozumianą jako tworzenie pozytywnego wizerunku firmy. A wydatki na reprezentację są wyłączone z podatkowych kosztów (interpretacja nr 0111-KDIB2-1.4010.171.2023.3.KK).
Podział wydatków
– Negatywne stanowisko skarbówki powoduje, iż firmy dzielą wydatki na imprezy. Z reguły proporcjonalnie, na podstawie listy zaproszonych osób. jeżeli połowa to pracownicy, zaliczają 50 proc. do kosztów uzyskania przychodów – tłumaczy Andrzej Jagiełło.
Ekspert podkreśla, iż firma, która nie zgadza się z podejściem fiskusa, powinna zadbać o to, aby na wigilijnym przyjęciu znalazło się jak najwięcej akcentów zawodowych. Na przykład podsumowanie roku, wyróżnienie liderów załogi czy prezentacja biznesowych planów na przyszłość. Oczywiście kłóci się to trochę z charakterem świątecznego spotkania, na pewno jednak będzie dodatkowym argumentem, w razie ewentualnej kontroli skarbówki, za rozliczeniem wydatków w podatkowych kosztach.
Pamiętajmy też, iż fiskus zakwestionuje wydatki na alkohol. choćby jeżeli na świątecznym spotkaniu będą sami pracownicy.
Sądy raczej za skarbówką
Na łamach „Rzeczpospolitej” wiele razy pisaliśmy, iż podejście fiskusa do rozliczeń współpracowników nie uwzględnia realiów gospodarczych. W wielu firmach samozatrudnieni nie są kontrahentami, tylko członkami zespołu, tak jak pracownicy. Fiskus nie powinien więc zmuszać przedsiębiorców do sztucznego dzielenia kosztów. Trudno jednak liczyć na złagodzenie stanowiska skarbówki, bo sądy z reguły stają po jej stronie. Na przykład w wyroku z 19.10.2022 r., II FSK 572/22, Legalis, NSA stwierdził, iż firmę łączą z samozatrudnionymi powiązania biznesowe zakładające równorzędność i niezależność. I nie można uznać za koszt wydatku na motywowanie współpracowników do lepszego prowadzenia własnego biznesu. Zdarzają się jednak też korzystne dla podatników orzeczenia. WSA w Poznaniu w wyroku z 21.4.2023 r., I SA/Po 114/23, Legalis, przyznał, iż współpracownicy są stałym elementem zespołu, uczestnicząc w projektach na podobnych zasadach co pracownicy. Nie stanowią klientów spółki. Nie można więc twierdzić, iż przypadające na nich wydatki są wyłączoną z kosztów reprezentacją.