Wolne dni, które nie przejdą na 2024 rok. To warto wiedzieć

fashionbiznes.pl 8 miesięcy temu

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, nie wszystkie przysługujące nam w 2023 roku wolne dni możemy przenieść na rok kolejny. Sprawdziliśmy, co przepisy mówią o niewykorzystanym urlopie.

Przeczytaj również: 10 najważniejszych wydarzeń w świecie mody w 2023 roku

Urlop, który nie przepada w 2024 roku

Urlop wypoczynkowy niewykorzystany w roku bieżącym przejdzie jako urlop zaległy na rok 2024 r. – powiedział w rozmowie z PAP, ekspert prawa pracy, Sebastian Kryczka. Urlop zaległy również jest objęty ścisłymi przepisami. Pracodawca jest zobowiązany do jego udzielenia najpóźniej do 30 września danego roku kalendarzowego. o ile tego nie zrobi, grozi mu grzywna od 1 tys. zł do 30 tys. zł za bezpodstawne zaniżeniu okresu wypoczynkowego pracownika.

Przeczytaj również: Tak rozwija się romans mody i sztuki. Przegląd współprac artystów oraz marek luksusowych z 2023 roku

Wolne dni, które nie przechodzą na kolejny rok

Każdy pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę ma prawo do płatnego urlopu w wymiarze 20 lub 26 dni kalendarzowych. Jego szczególną częścią są dni wolne udzielane w trybie urlopu na żądanie. – Dni, które w roku 2023 r. mogły być wykorzystane w trybie urlopu na żądanie przejdą na następny rok jako zwykły urlop zaległy, tracąc swój roszczeniowy charakter w zakresie trybu udzielania urlopu zaznaczył dla PAP, Kryczka. Jak prawo odnosi się do 5-dniowego urlopu opiekuńczego? Jeżeli pracownik nie wykorzysta go do końca roku bieżącego, od dnia 1 stycznia 2024 r. nabędzie prawo do nowych 5 dni urlopu opiekuńczego. Ewentualne roszczenie w sprawie 10 dni takiego urlopu, uwzględniając brak jego wykorzystania w roku 2023 będzie bezpodstawne podkreślił Kryczka.

Podobnie jest w przypadku zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej. W ciągu roku kalendarzowego przysługuje ona pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę w wymiarze 2 dni lub 16 godzin. Ten rodzaj urlopu również nie przechodzi na kolejny rok i nie podlega kumulacji. Ekspert odniósł się także do zwolnienia na opiekę, które przysługuje na podstawie art 188 kodeksu pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat. Zaznaczył, iż wspomniane uprawnienie także jest przypisane do danego roku kalendarzowego. – Tym samym nie ma możliwości dokonania jego transferu na rok kolejny – podsumował Kryczka.

Przeczytaj również: Jak odróżnić style w modzie damskiej?

Zdjęcie główne: Unsplash

Idź do oryginalnego materiału