Wolne za święto Trzech Króli w sobotę 6 stycznia 2024 – należy się czy nie?

1 rok temu

I tu Cię zaskoczę. Otóż nikomu nic nie oddajemy za żadne święto przypadające w sobotę! Generalnie, jeżeli mamy w portfelu 168 zł tylko tyle możemy wydać. Podobnie jest z czasem pracy. jeżeli w okresie rozliczeniowym obowiązuje określony wymiar czasu pracy to pracodawca ma do dyspozycji właśnie tyle godzin do rozplanowania, oczywiście przy zachowaniu wszelkich norm czasu pracy. Ani mniej, ani więcej.

Święto w sobotę nie dodaje dnia wolnego do wymiaru urlopu, a obniża wymiar pracy w danym miesiącu

Ustalając wymiar czasu pracy mnożymy przez 40 liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, następnie dodajemy iloczyn 8 godzin i liczby dni wystających poza pełne tygodnie a przypadających od poniedziałku do piątku, a następnie obniżamy wymiar czasu pracy o iloczyn 8 godzin i każde święto przypadające w dniu innym niż niedziela.

I tak w styczniu 2024 r.:

Styczeń
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Zakładamy, iż dniem wolnym z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy jest sobota.

W przedstawionym miesięcznym okresie rozliczeniowy występują:

  • cztery pełne tygodnie (od 01.01 do 28.01),
  • 3 dni wystające poza pełne tygodnie, a przypadające od poniedziałku do piątku (29.01, 30.01, 31.01),
  • w okresie rozliczeniowym występują dwa święta przypadające w dniu innym niż niedziela (01.01 i 06.01).

Obliczenie obowiązującego w styczniu wymiaru czasu pracy kształtuje się następująco:

(40 godz. × 4 tyg.) + (8 godz. × 3 dni „wystające”) – (8 godz. × 2 święta przypadające na 1 i 6 stycznia)

W ten sposób ustalamy czas przypadających do przepracowania przez pracownika, na który ustalamy rozkład czasu pracy dla obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy.

Obowiązkiem pracodawcy jest planowanie pracy na obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy, tak więc w styczniu 2024 r. pracodawca ma do dyspozycji 168 godzin pracy, które może rozdysponować w okresie rozliczeniowym zgodnie z obowiązującymi zasadami planowania czasu pracy.

Jeśli więc stały rozkład czasu pracy pracownika przewiduje pracę od poniedziałku do piątku wówczas pracownik pracujący według takiego rozkładu czasu pracy “zyskuje” dodatkowy dzień wolny od pracy w swoim stały rozkładzie czasu pracy. Dlatego też utarło się powszechnie, iż za święto przypadające w sobotę oddajemy dzień wolny od pracy, chociaż tak naprawdę nikomu nic nie oddajemy de facto.

Będzie to dzień wolny wynikający z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (por. art. 129 § 1 Kp).

Art. 130 par. 2 Kodeksu pracy mówi:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Nie jest istotne, czy “wolne” zostanie przyznane przed świętem, czy po święcie. Ważne, aby było to w obowiązującym okresie rozliczeniowym. W przeciwnym przypadku powstają nadgodziny, za co należy się dodatkowe wynagrodzenie.

Zwolnienie lekarskie w dniu 6 stycznia

W przypadku, gdy pracownik był chory w święto przypadające w sobotę i wróci do pracy w miesiącu, w którym przypada to święto, to przez cały czas będzie należał mu się dodatkowy dzień wolny.

Jednak o ile choroba przypadnie na dzień wyznaczony jako rekompensata za dzień świąteczny, a pracownik akurat zachoruje, to nie przysługuje mu już możliwość wykorzystania tego wolnego w innym okresie.

Wymiar czasu pracy pracownika ulega obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy. jeżeli więc pracownikowi zaplanowano dzień wolny “w zamian” za święto w dniu, w którym był nieobecny z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy, żadna dodatkowa rekompensata nie przysługuje z tego tytułu.

Urlop wypoczynkowy w dniu wyznaczonym jako odbiór dnia wolnego na święto Trzech Króli

Tak samo wygląda sytuacja z urlopem wypoczynkowym. jeżeli wypadnie on w dniu wolnym wyznaczonym przez pracodawcę w zamian za 6 stycznia, to w tym dniu nie będzie korzystał z urlopu, a z dnia wolnego za 6 stycznia. Czyli jeden dzień zostanie mu do wykorzystania w innym czasie.

Biorąc pod uwagę fakt, iż 2 stycznia pierwszy dzień roboczy przypadający we wtorek nie jest dniem wolnym, prawdopodobnie część pracodawców zdecyduje, iż to właśnie tego dnia udzieli swoim pracownikom dodatkowego dnia wolnego za 6 stycznia. Dzięki temu dla wielu będzie to wyjątkowo długi weekend noworoczny.

Należy jednak pamiętać, iż odbiór dnia wolnego za święto przypadające w sobotę powinno się odebrać w tym samym okresie rozliczeniowym, czyli nie wcześniej niż 1 stycznia.

Święto przypadające w sobotę. Kto skorzysta z dnia wolnego? Przeczytaj tutaj!

Idź do oryginalnego materiału