Wpływ wzrostu płacy minimalnej od 1 lipca 2023 na różne świadczenia – część 1

1 rok temu

Od 1 lipca nastąpił drugi w 2023 roku wzrost kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę do wysokości 3600 zł brutto. Stawka godzinowa natomiast wzrosła do 23,50 zł brutto za godzinę.

Według najnowszych zapowiedzi rządu w przyszłym roku możemy spodziewać się ponownego podwójnego wzrostu płacy minimalnej.

Poziom minimalnego wynagrodzenia wpływa na wiele świadczeń wypłacanych w ramach stosunku pracy, takich jak choćby dodatki za pracę nocną czy niektóre odszkodowania i odprawy.

Świadczenie urlopowe

Pracodawca sam może określić wysokość świadczenia urlopowego w swojej firmie. Przepis art. 3 ust. 4 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wskazuje tylko górną granicę świadczenia urlopowego, która nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego – odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika (wysokość świadczenia dla pracowników zatrudnionych na część etatu i młodocianych ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika).

Zgodnie z art. 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych – odpisy ustala się od kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, o ile przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.

Natomiast, zgodnie z art. 5l wspomnianej ustawy, w 2023 przez przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej należy rozumieć przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2019 r. ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Zmiana minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 lipca 2023 nie ma wpływu na wysokość odpisu na ZFŚS.

Natomiast konieczność przekazania równowartości dokonanych odpisów i zwiększeń naliczonych na rok 2023 na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2023 powoduje, iż pracodawca powinien przeliczyć odpisy według nowych zasad i dopłacić do końca września brakującą kwotę z uwzględnieniem zmian.

Przeliczenie podstawy urlopowej i ekwiwalentowej

Wzrost stawki wynagrodzenia minimalnego nierzadko wymusza przeliczenie podstawy wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

§ 10 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, czyli tzw. rozporządzenia urlopowego stanowi, iż zmiana wysokości danego składnika, likwidacja bądź wprowadzenie nowego składnika w okresie, z którego ustala się podstawę urlopową, wprowadzone przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu wypoczynkowego (lub w miesiącu wykorzystywania tego urlopu), powodują konieczność uwzględnienia dane zdarzenia poprzez ponowne przeliczenie podstawy wynagrodzenia urlopowego oraz ekwiwalentu pieniężnego.

Jeśli do podstawy ww. świadczeń zostały wliczone składniki, których wysokość uzależniona jest od wysokości minimalnej płacy obowiązującej przed zmianą, tj. przed 1 lipca 2023 (np. dodatki nocne) wówczas po podniesieniu wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę pojawia się konieczność przeliczenia podstawy.

W drugiej części artykułu, która pojawi się na blogu już jutro omówię wpływ zmiany minimalnego wynagrodzenia za pracę na odprawy i odszkodowania, dodatek za pracę w nocy, wynagrodzenie przestojowe oraz podstawę wymiaru świadczeń chorobowych.

Idź do oryginalnego materiału