Współtwórstwo w fotografii

prawyprofil.pl 7 miesięcy temu

Czym jest współtwórstwo w fotografii? Czy osoba, która tylko naciska migawkę w aparacie z przygotowanymi przez Ciebie ustawieniami też jest twórcą zdjęcia?

Najpierw definicja współtwórstwa – jakby ktoś bardzo lubił

„1. Współtwórcom przysługuje prawo autorskie wspólnie. Domniemywa się, iż wielkości udziałów są równe. Każdy ze współtwórców może żądać określenia wielkości udziałów przez sąd, na podstawie wkładów pracy twórczej.

2. Każdy ze współtwórców może wykonywać prawo autorskie do swojej części utworu mającej samodzielne znaczenie, bez uszczerbku dla praw pozostałych współtwórców.

3. Do wykonywania prawa autorskiego do całości utworu potrzebna jest zgoda wszystkich współtwórców. W przypadku braku takiej zgody każdy ze współtwórców może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeka uwzględniając interesy wszystkich współtwórców.

4. Każdy ze współtwórców może dochodzić roszczeń z tytułu naruszenia prawa autorskiego do całości utworu. Uzyskane świadczenie przypada wszystkim współtwórcom, stosownie do wielkości ich udziałów.

5. Do autorskich praw majątkowych przysługujących współtwórcom stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego o współwłasności w częściach ułamkowych.”

Kiedy możemy mowić o współtwórstwie?

Co oczywiste, musimy uczestniczyć przy tworzeniu zdjęcia i nie może to być uczestnictwo byle jakie, ale musi być twórcze. Czyli podstawowym i najważniejszym elementem jest twórczy wkład.

W kontekście tego tematu ważne jest orzeczenie Sądu Najwyższego, które znajdziesz tu. Sąd stwierdził w nim, że:

„Osoba, która przy tworzeniu obiektu fotograficznego wykonuje tylko czynności techniczne obsługi sprzętu fotograficznego ściśle według wskazówek twórcy, nie jest współtwórcą w rozumieniu art. 9 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.”

Nawet jeżeli wspomniane czynności techniczne wymagają wysokiego stopnia wiedzy fachowej i inicjatywy osobistej, to przez cały czas będą one pozostawały jedynie czynnościami technicznymi – pomocniczymi. Wobec czego, już można pokusić się o odpowiedź na postawione na początku pytanie, iż naciskający migawkę ustawionym przez nas aparatem współautorem zdjęcia nie będzie.

Takie czynności jak np. opracowanie koncepcji artystycznej dzieła fotograficznego, wybór eksponatów, miejsca, oświetlenia czy decydowanie o parametrach zdjęć, ich wielkości, rodzaju nasycenia, rodzaju papieru – to są z pewnością czynności noszące cechę twórczości.

Oprócz twórczych wkładów wymaga się również, aby pomiędzy twórcami istniało porozumienie o wspólnym dążeniu do stworzenia dzieła. Porozumienie to może wynikać z umowy lub z czynności dorozumianych. Trzeba się po prostu dogadać

_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-

Zachęcam Cię do przeczytania pozostałych artykułów na blogu:

  • Fotografia jako utwór
  • Umowa o dzieło a faktyczny twórca

_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-

Zachęcam Cię też do odwiedzenia sklepu z umowami dla fotografów

Pozdrowienia!

Karolina

Idź do oryginalnego materiału