Wypadek drogowy – co robić po wypadku i jak uzyskać odszkodowanie?

2 tygodni temu

Wypadki zdarzają się na drogach każdego dnia, a Polska przez cały czas jest pod tym względem liderem wśród najmniej bezpiecznych państw w Unii Europejskiej. W związku z tym warto wiedzieć, co robić po wypadku i jak uzyskać odszkodowanie. Trzeba mieć świadomość tego, jak się zachować po wystąpieniu nieprzewidzianych zdarzeń i jakie są prawa ofiary wypadku drogowego.

Co zrobić po wypadku drogowym?

Przede wszystkim pamiętaj o:

  • zadbaniu o własne bezpieczeństwo – jeżeli sam będziesz zagrożony, nikomu nie pomożesz. Upewnij się, iż wszystko jest z Tobą w porządku i możesz działać;
  • zabezpiecz miejsce zdarzenia – dzięki odpowiednich oznaczeń poinformuj innych uczestników ruchu o tym, iż w danym miejscu doszło do wypadku;
  • wezwij pomoc – zadzwoń pod numer alarmowy i poinformuj dyspozytora o tym, co się stało oraz kto i jakiej pomocy potrzebuje;
  • w razie potrzeby udziel poszkodowanym pierwszej pomocy – postępuj zgodnie ze wskazówkami dyspozytora numeru alarmowego i pamiętaj, iż w każdym wypadku najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo. jeżeli nie możesz komuś pomóc bez narażania się na ryzyko, czekaj na przyjazd pomocy medycznej;
  • zadbaj o zabezpieczenie swoich interesów – jeżeli nic poważnego się nie stało, zadbaj o to, aby sprawca zdarzenia przedstawił Ci swoje dane. Będą one stanowiły podstawę do egzekwowania Twoich roszczeń. Najlepiej zapisz numer polisy. Zbierz też dane świadków.

Po samym wypadku warto dokumentować również wszelkie zdarzenia, które są z nim związane: wizyty u lekarzy czy terapię potrzebną np. w związku z traumą, która powstała w wyniku zdarzenia.

Prawa ofiary wypadku drogowego

Wiele osób rozpoczyna procedury ubezpieczeniowe po wypadku. Warto w związku z tym wiedzieć, iż ofiara wypadku drogowego ma prawo do:

  • odszkodowania z ubezpieczenia – w ramach odszkodowania możesz ubiegać się o zwrot kosztów m.in. opieki lekarskiej, rehabilitacji, pomocy psychologicznej czy opieki niezbędnej ze względu na poniesiony przez Ciebie uszczerbek na zdrowiu. Odszkodowania należy domagać się od towarzystwa ubezpieczeniowego (TU) sprawcy zdarzenia. Jest ono zobowiązane do likwidacji szkody na określonych warunkach. Środki mają za zadanie zrekompensować poniesione szkody majątkowe i można się o nie ubiegać kilkukrotnie (w zależności od sytuacji);
  • zadośćuczynienia – zadośćuczynienie również jest wypłacane przez TU. Ma ono jednak jednorazowy charakter i ma stanowić rekompensatę strat niematerialnych poniesionych w związku z wypadkiem drogowym (bólu, strachu, cierpienia itp.).

Ofiara wypadku drogowego może ubiegać się jednocześnie o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Procedury ubezpieczeniowe po wypadku – co warto wiedzieć?

Procedury ubezpieczeniowe po wypadku mogą różnić się w zależności od tego, jakie TU będzie rozpatrywało konkretną sprawę. Ważne jest to, aby jak najszybciej dokonać zgłoszenia szkody i udokumentować wszelkie zdarzenia – dzięki temu zyskasz pewność, iż sprawa nie ulegnie przedawnieniu i nie stracisz prawa do rekompensaty szkód. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa ubezpieczyciel ma 30 dni od zgłoszenia szkody na to, aby podjąć decyzję o wypłacie odszkodowania.

Warto pamiętać o zebraniu wszystkich materiałów dowodowych do procedury ubezpieczeniowej po wypadku. Przydatne będą dane świadków zdarzenia, zgromadzona dokumentacja medyczna, a także potwierdzenie poniesionych przez Ciebie kosztów leczenia, rehabilitacji czy dodatkowej opieki, która była Ci potrzebna w czasie rekonwalescencji. Będą one przydatne podczas procedowania Twojego odszkodowania i zadośćuczynienia.

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku? Pamiętaj, aby w terminie zgłosić wystąpienie szkody we adekwatnym TU – do tego będzie Ci potrzebny numer polisy od sprawcy szkody. Jest to krok, który inicjuje całe postępowanie, dlatego warto wykonać go jak najszybciej. Zwłoka w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do utraty możliwości ubiegania się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie, których kwoty mogą wynosić choćby kilka milionów euro w zależności od sytuacji.

Dlaczego warto zdecydować się na pomoc prawną po wypadku drogowym?

Pomoc prawna po wypadku drogowym przydaje się m.in. w następujących sytuacjach:

  • w związku z problemem z pozyskaniem numeru polisy ubezpieczeniowej sprawcy szkody,
  • w związku z odmową TU w sprawie wypłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia,
  • po zaniżeniu kwoty odszkodowania/zadośćuczynienia przez ubezpieczyciela,
  • przy postępowaniu przeciwko sprawcy zdarzenia.

W ramach wsparcia prawnego prawnik przede wszystkim w indywidualny sposób analizuje każdą sytuację. Sprawdza możliwości pokrzywdzonych i formy rekompensaty szkód w konkretnych sytuacjach. Przygotowuje również merytorycznie do postępowania, a także wspólnie z klientami opracowuje strategię działania. Wraz z mocodawcami lub w ich imieniu uczestniczy w negocjacjach i mediacjach z ubezpieczycielami. Zajmuje się także reprezentowaniem klientów przed sądem. W każdym wypadku zapewnia merytoryczne wsparcie i gwarantuje podjęcie wszelkich dostępnych kroków w celu zapewnienia ochrony interesów prawnych partnerów.

Idź do oryginalnego materiału