Wypadek odszkodowanie
Wpisując frazę wypadek odszkodowanie liczysz na to, iż uzyskasz informację o ważnej dla Ciebie sprawie. Chcesz uzyskać dla siebie bądź dla kogoś bliskiego odszkodowanie za wypadek. Możesz być pewny, iż dobrze trafiłeś. Zajmujemy się odszkodowaniami od wielu lat i uważamy, iż uzyskujemy najwyższe kwoty.
Jeśli miałeś wypadek odszkodowanie powinno być wysokie
O kwocie odszkodowania za wypadek decyduje wiele czynników. Przede wszystkim należy podzielić świadczenia na zadośćuczynienie oraz pozostałe odszkodowania. Zadośćuczynienie za ból i cierpienie to co do zasady najwyższe roszczenie kierowane do ubezpieczyciela. W zależności od rozmiaru obrażeń powinno ono sięgnąć od kilkunastu tysięcy do choćby ponad miliona złotych. Odszkodowanie za wypadek natomiast to zwrot wszelkich poniesionych kosztów związanych ze szkodą.
Ponadto dodatkowo można walczyć o coś czego się nie poniosło a jednak straciło. Mowa tutaj o utraconych dochodach. jeżeli w związku z wypadkiem nasz dochód czy to na etacie czy w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej jest niższy to mamy prawo uzyskać wyrównanie. Oprócz utraconego dochodu często nie ponosimy również wydatków na opiekę. Przy złamaniu ręki czy nogi nie możemy wykonywać wielu czynności życia codziennego. Z pomocą idą najczęściej członkowie rodziny czy znajomi. Na szczęście takie osoby nie pobierają od nas wynagrodzenia. Jednak nie można zrzucać na nich odpowiedzialności za wypadek odszkodowanie powinno zapłacić towarzystwo ubezpieczeń. Również w tym przypadku można uzyskać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Co należy zrobić
Przede wszystkim należy gromadzić wszelkiego rodzaju dokumentację medyczną oraz rachunki potwierdzające poniesione koszty. Dokumentacja medyczna będzie nam potrzebna do uzyskania zadośćuczynienia. Jednak zawarte w niej informacje pozwolą również udowodnić zasadność poniesionych kosztów na leczenie. Na jej podstawie można powalczyć o odszkodowanie za koszty dojazdu do placówek medycznych. Oczywiście jeżeli miał miejsce wypadek odszkodowanie należy się również za leczenie. Do tego potrzebne są rachunki. Pamiętaj aby je zbierać bo to jedyne dowody potwierdzające szkodę w tym zakresie.
Za jaki wypadek odszkodowanie nam przysługuje?
Najczęściej możemy się starać o odszkodowanie za wypadek jeżeli jakaś osoba lub podmiot ponoszą za niego winę. Jednak często można uzyskać rekompensatę jeżeli nikt nie ponowi winy. Polskie przepisy dają taką możliwość.
Wina za wypadek a odszkodowanie
Udowodnienie winy innej osobie jest nam potrzebne między innymi w przypadku:
– Kiedy jesteśmy kierowcą pojazdu samochodowego i dochodzi do wypadku.
– Do wypadku doszło na dziurze w chodniku lub w wyniku poślizgnięcia na lodzie.
– Doznaliśmy obrażeń ciała w pracy a zakład, w którym pracujemy to niewielka firma usługowa, handlowa lub produkcyjna nieużywająca wielkich maszyn produkcyjnych.
– Wypadek miał miejsce w małym gospodarstwie rolnym bez udziału maszyn rolniczych.
Powyższe wynika z treści art. 415 k.c. Brzmi on następująco „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.” W przytoczonych okolicznościach jeżeli zaistniał wypadek odszkodowanie będzie wypłacane na zasadzie winy. Zachowanie podmiotu lub innej osoby musi być na tyle naganne, iż to mogło doprowadzić do wypadku.
Wypadek bez winy a odszkodowanie
Istnieją sytuacje, w których wina za wypadek nie jest niezbędną przesłanką. Odszkodowanie za wypadek będzie wypłacone mimo wszystko w następujących sytuacjach:
– Potrącenie pieszego lub obrażenia ciała pasażera samochodu.
– Mieliśmy wypadek w pracy a zakład to duża firma produkcyjna, budowlana, handlowa, która nie może istnieć bez korzystania z wielkich maszyn samochodów itp.
– Do wypadku doszło na terenie przedsiębiorstwa wprawianego w ruch dzięki sił przyrody.
W opisanych sytuacjach otrzymamy odszkodowanie za wypadek choćby jeżeli nikt za niego nie ponosi winy. Wynika to z przepisu 435 k.c. Przewiduje on łagodniejszy ciężar dowodowy, którym obciążony jest poszkodowany. Osoba, która uległa wypadkowi musi dowieść jedynie tego, iż do wypadku doszło i iż brała w nim udział. właściciel pojazdu mechanicznego oraz ogromnej firmy wprowadza do otoczenia tak duże zagrożenie, iż powinien się liczyć z tym, iż powodując wypadek odszkodowanie powinno być wypłacone.
Problem odszkodowania dla kierowcy pojazdu
Niestety często dochodzi do wypadków komunikacyjnych bez zawinienia. Najczęściej jeżeli kierowca doznał ataku serca lub udaru i tracąc świadomość doprowadził do kolizji. W takim przypadku kierowca drugiego pojazdu nie otrzyma odszkodowania. Jego niestety nie obejmuje przepis art. 435 k.c. i musi zostać zastosowana zasada ogólna czyli zasada winy. Przy braku winy odszkodowanie za wypadek niestety nie zostanie przyznane.
W związku z powyższym ważne jest aby przyłożyć się do prowadzenia postępowania przygotowawczego. Postępowanie karne w sprawach wypadków drogowych decyduje o winie lub niewinności sprawcy szkody. Niestety sprawca nie zawsze jest pojęciem tożsamym z winnym. Zatem najlepiej przystąpić do toczącego się postępowania i powoływać niezbędne dowody na wykazanie tejże winy.
Odszkodowanie za wypadek dla pasażera pojazdy prowadzonego przez sprawcę
Ciekawostką jest możliwość uzyskania zadośćuczynienia za wypadek jeżeli sprawcą jest mąż, żona lub inna osoba, która nas wiozła. Odszkodowanie z polisy OC męża lub żony otrzymamy jeżeli byliśmy pasażerami ubezpieczonego pojazdu. Jest ono wypłacane lub zasądzane w dokładnie takich samych kwotach jak gdyby sprawcą szkody była zupełnie inna osoba. Nie warto rezygnować ponieważ nie naraża to męża lub żony na żadne dodatkowe koszty. Spowodowanie takiego wypadku skutkuje jedynie podniesieniem składki ubezpieczenia.
Pamiętajmy, iż ściganie sprawcy przestępstwa tego rodzaju w stosunku do osoby najbliższej prowadzone jest na wniosek. jeżeli jedyną osobą poszkodowaną w wypadku była żona lub mąż to sprawca nie poniesie odpowiedzialności karnej jeżeli pokrzywdzony nie złoży wniosku o ściganie. W przypadku innych rannych postępowanie i tak zostanie wszczęte więc nie stawiamy członka rodziny w sytuacji, w której zostanie oskarżonym.