Wypełnienie blankietu niezgodnie z wolą osoby podpisującej – art. 270 § 2 k.k.

7 lat temu

W praktyce obrotu prawnego zdarzają się sytuacje kiedy jedna osoba przekazuje drugiej pusty blankiet opatrzony jej podpisem, po to aby druga osoba we adekwatnym czasie wypełniła go stosownie do ustaleń stron (np. weksel in blanco).

Wynika to z faktu, iż nie zawsze da się z góry przewidzieć jaką dokładnie treść powinien mieć sporządzany dokument, a kolejne spotkanie celem złożenia podpisu może być znacznie utrudnione czy wręcz niemożliwe.

Podpisany przez wystawcę dokument, który po jego wypełnieniu nabierze określonej mocy prawnej jest praktyką, która kryje jednak w sobie kilka pułapek.

Choć oczywiście z zasady podpisany blankiet przekazywany jest osobie, którą wystawca darzy zaufaniem, nie ma gwarancji iż osoba ta wypełni blankiet zgodnie z ustaleniami. Możliwa jest także sytuacje kiedy blankiet niezależnie od woli wystawcy trafi do osoby trzeciej.

Odpowiedzialność karna za wypełnienie blankietu niezgodnie z wolą osoby podpisującej

Zabezpieczeniem interesów wystawcy blankietu jest właśnie przepis art. 270 § 2 k.k. uznający za przestępstwo sytuację, w której wypełnienie blankietu niezgodnie z wolą osoby, która go podpisała.

Aby zachowanie sprawcy uznać za ww. przestępstwo spełnione muszą być dwa warunki. Pierwszym oczywistym jest wypełnienie blankietu niezgodnie z wolą wystawcy. Okoliczność ta choć oczywista dla pokrzywdzonego bo przecież dobrze wie co miało być wpisane na blankiecie jest jednak trudna do udowodnienia zwłaszcza o ile blankiet sporządzony był bez świadków. Dopuszczalne są jednak inne dowodu pozwalające ustalić umówioną treść blankietu.

Samo niezgodne z wolą wystawcy wypełnienie blankietu nie stanowi omawianego przestępstwa. Drugim warunkiem odpowiedzialności przestępności tego zachowania jest to, aby opisane powyżej wypełnieni blankietu nastąpiło na szkodę wystawcy.

Pojęcie „na szkodę” rozumiane jest jako niekorzystne dla interesów wystawcy nie jest jednak konieczne aby wyrządziło rzeczywistą szkodę w jego mieniu, wystarczające jest spowodowanie zagrożenia.

Art. 270 § 2 w kodeksie karnym

Kto wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo więzienia od 3 miesięcy do lat 5. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo więzienia do lat 2.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o przestępstwie z art. 270 § 2 ?

Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:

  • Rozprawa sądowa w sprawie karnej – jak ona wygląda w p
  • Jak wygląda przesłuchanie w charakterze podejrzanego?
  • Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i skazanie bez rozprawy
  • Warunkowe umorzenie postępowania karnego
  • Warunkowe zawieszenie wykonania kary
  • Na czym polega kara ograniczenia wolności
  • Kto może być obrońcą oskarżonego

Jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem? Koniecznie przeczytaj:

  • Prywatny akt oskarżenia
  • Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa
  • Czynny udział pokrzywdzonego w postępowaniu karnym
  • Pomoc dla pokrzywdzonego – gdzie się zgłosić?
  • Kompensata za krzywdę dla pokrzywdzonego
Idź do oryginalnego materiału